Magia nici dentystycznej

Nić dentystyczna - polecana przez dentystów

Używanie nici dentystycznej nie należy niestety do tak powszechnych nawyków jak codzienne szczotkowanie zębów. To duży błąd, ponieważ za pomocą samej szczoteczki nie da się w pełni wyczyścić przestrzeni między zębami – pozbyć się bakterii i skutecznie zapobiec próchnicy oraz chorobom przyzębia. Dlaczego codzienne używanie nici dentystycznej jest tak ważne i jak należy robić to właściwie?


Nić dentystyczna – pomoc w walce z próchnica i kamieniem nazębnym


Nici dentystycznej warto używać w dwóch celach. Po pierwsze, aby zapobiec rozwojowi bakterii próchnicowych, które mogą rozwijać się w resztkach jedzenia zalegających w szczelinach między zębami. Po drugie, aby ograniczyć tworzenie się kamienia nazębnego, który jest nie tylko nieestetyczny, ale także stanowi duże zagrożenie dla zdrowia naszych dziąseł (nieusuwany kamień nazębny może być przyczyną chorób takich jak np. zapalenie przyzębia). Włączenie nitkowania w codzienny rytuał mycia zębów jest więc zalecane przez dentystów.


Jak używać nici dentystycznej?


W pierwszej kolejności warto wybrać nić dentystyczną, która będzie odpowiadała naszym indywidualnym oczekiwaniom. Na ryku istnieją nici o różnej grubości, nici bezsmakowe oraz o smaku mięty, nici płaskie i okrągłe. Zastanówmy się, który rodzaj i jakiego producenta nici chcemy wybrać. Jeśli zaś chodzi o samo używanie tego produktu, jest to niezwykle łatwe. Należy oderwać kilkadziesiąt centymetrów nici, owinąć ją sobie wokół palców obu rąk, tak aby dało się ją sztywno napiąć, a następnie delikatnie czyścić szczeliny pomiędzy zębami, używając do tego kolejnych fragmentów nici. Ważne jest to, aby zachować ostrożność i nie uszkodzić dziąseł podczas czyszczenia. O szczegółowe porady dotyczące tej czynności warto zapytać dentystę podczas wizyty w gabinecie.  

Szybki kontakt