naglowek

STOMSTOLOGIA DZIECIĘCA WOŁOMIN

Małym pacjentom trzeba poświęcać dużo troski oraz uwagi, ponieważ to właśnie w dzieciństwie kształtują się nawyki higieniczne oraz stosunek do dentysty. Dlatego też w naszych gabinecie w Wołominie staramy się traktować dzieci w wyjątkowy sposób, aby w przyszłości nie bały się dentysty i chętnie dbały o zdrowie swoich zębów.

Podczas wizyty dziecka u stomatologa ważna jest atmosfera. Istotne jest to, aby w małym pacjencie udało się wzbudzić zainteresowanie oraz miłe skojarzenia z gabinetem dentystycznym. Dlatego też gabinety są dostosowane specjalnie do potrzeb najmłodszych, zarówno pod względem wyposażenia (dla najbardziej nerwowych dysponujemy gazem rozweselającym, który uspokoi nerwy i pozwoli na skuteczne kontynuowanie leczenia), jak i dekoracji i rekwizytów. Podczas leczenia istnieje możliwość zastosowania kolorowych wypełnień, których widok cieszy dzieci. Po wizycie natomiast dzielni pacjenci nagradzani są zabawkami i naklejkami.

Opieka stomatologiczna nad dziećmi odbywa się w dwóch obszarach, a są to: profilaktyka oraz stomatologia zachowawcza.

Stomatologia dziecięca – profilaktyka

Zapobieganie próchnicy, chorobom przyzębia i innym nieprawidłowościom w jamie ustnej to bardzo ważna dziedzina stomatologii. Do zabiegów z zakresu profilaktyki należą:
• Lakowanie – które polega na uszczelnianiu naturalnych bruzd w szkliwie. Pierwsze lakowanie zębów może mieć miejsce już około 6. roku życia dziecka – po pełnym wyrżnięciu się „szóstek”.
• Fluoryzacja – lakierowanie preparatami fluorowymi, których zadaniem jest wzmocnienie szkliwa i podniesienie jego odporności zarówno na działanie bakterii próchnicowych, jak i na mechaniczne uszkodzenia.

Ortodoncja obejmuje wiele metod leczenia. W przypadku młodszych pacjentów zwykle używa się aparatów ruchomych, starsi zaś mogą skorzystać z aparatów stałych, aparatów elastycznych, częściowych aparatów stałych i innych rozwiązań dostosowywanych indywidualnie do pacjenta.
Warto pamiętać o tym, że leczeniu ortodontycznemu mogą poddawać się także osoby dorosłe. Umożliwiają to najnowsze techniki ortodontyczne, warto więc wybrać się na konsultację ortodontyczną niezależnie od wieku, jeśli istnieje taka potrzeba.

Stomatologia dziecięca – zachowawcza

Stomatologia zachowawcza obejmuje leczenie zębów, które zaatakowała próchnica. Nieleczona próchnica może być źródłem dolegliwości bólowych, a ostatecznie doprowadzić nawet do utraty zębów. Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej to wykonywanie plomb (w przypadku dzieci są to kolorowe plomby Twinky Star) oraz leczenie kanałowe (w przypadku silnie zainfekowanych zębów).

Wołomin – wizyty u dentysty od najmłodszych lat

Ważne jest, aby dzieci przyzwyczajać do wizyt stomatologicznych już od najmłodszych lat. Dzięki temu oswoją się one z gabinetem dentystycznym i zrozumieją potrzebę codziennego dbania o zęby. W tym okresie bardzo ważna jest także profilaktyka stomatologiczna. Dlatego serdecznie zachęcamy rodziców, by wraz ze swoimi pociechami odwiedzali regularnie nasz gabinet w Wołominie. Zapraszamy.