naglowek

ORTODONCJA PRUSZKÓW

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która pozwala zwalczyć nieprawidłowości w układzie zębów oraz zmniejszyć wady zgryzu. Warto wiedzieć, że właściwe ułożenie zębów niesie ze sobą nie tylko korzyści wizualne oraz poprawę samopoczucia pacjenta, ale także pozytywnie wpływa na zdrowie zębów – pomaga zapobiegać próchnicy, chorobom przyzębia, a nawet nadmiernemu odkładania się kamienia nazębnego.

Leczenie ortodontyczne pozwala także pozbyć się wad wymowy oraz poprawić jakość życia – żucia, połykania oraz… oddychania. Ważne jest tutaj dokonanie szybkiej diagnozy i wczesne rozpoczęcie leczenia, dlatego warto na pierwszą konsultację ortodontyczną zabrać już 5-latka. Zachęcamy rodziców z dziećmi do wizyt w naszych gabinetach stomatologicznych w Pruszkowie oraz w Wołominie.

Jest wiele rodzajów aparatów ortodontycznych. Aparaty ortodontyczne ruchome pozwalają na zdejmowanie ich samodzielnie w każdej chwili. Ich możliwości są jednak ograniczone, ponieważ pozwalają korygować jedynie lekkie wychylenia się zębów, poważnych wad zgryzu nie są w stanie uregulować. Takie aparaty ortodontyczne ruchome nosi się kilka godzin dziennie, zależnie od zaleceń lekarza, a skuteczność takiego leczenia zależy od współpracy z pacjenta z lekarzem ortodontą.

Rodzaje aparatów ruchomych

Płytka Schwarza

image002

Twin block

image001

Hyrax

image003

Płytka Hassa

image004

Pendulum

image005

Helix

image006

Aktywator

image007

Trainer

image008

Za pomocą aparatu ortodontycznego ruchomego można wyleczyć różne wady zgryzu – zarówno wrodzone, jak i nabyte (te powstają w pierwszych latach życia dziecka i jest to 80% wad zgryzu). Do krzywego ustawienia zębów przyczynia się wiele czynników, m.in. ssanie kciuka, używanie nieodpowiednich smoczków, a nawet oddychanie przez usta. Najczęściej spotykaną przyczyną wad zgryzu jest jednak próchnica, która dotyka często dzieci z mlecznym uzębieniem. Bo – wbrew pozorom – o zęby mleczne trzeba dbać równie zawzięcie, a jak o zęby stałe, ponieważ późniejsze wady zgryzu mogą przyczynić się do wielu – wcześniej wspomnianych – nieprzyjemności.

Aparaty ortodontyczne stałe

Ortodoncja obejmuje wiele metod leczenia za pomocą aparatów ortodontycznych. Aparaty ruchome skierowane są przede wszystkim do młodych pacjentów, natomiast dla starszych oferowane są m.in. aparaty stałe, aparaty elastyczne, częściowe aparaty stałe oraz znacznie więcej, bowiem takie leczenie jest dostosowywane indywidualnie do pacjenta dorosłego. Warto zapisać się na konsultację ortodontyczną, niezależnie od wieku.

Głównym elementem leczenia wad zgryzu jest noszenie aparatu ortodontycznego. Niweluje on wszelkie nieprawidłowości, pozytywnie wpływając na ustawienie zębów, zachowanie ich w zdrowiu i dobrej kondycji. Często takie leczenie wpływa także na zmianę rysów twarzy oraz poprawie samopoczucia pacjenta.

Leczenie za pomocą aparatu stałego to także możliwość wpłynięcia na przesunięcie się zębów, a tym samym na zatuszowanie utraty jednego z nich oraz zniwelowanie szpary pomiędzy zębami. Aparaty stałe są niezwykle precyzyjne, ponieważ działają przez całą dobę, a co za tym idzie – oferują szybkie, skuteczne i bezpieczne leczenie. Z ich pomocą można wyleczyć wady poważniejsze i są przeznaczone dla pacjentów w każdym wieku.
Aparaty stałe zbudowane są z zamków oraz pierścieni lub rurek, które są mocowane do szkliwa zębów specjalnym klejem, bezpiecznym dla pacjenta. Na zęby stałą i określoną siłę wywiera specjalny sprężysty drut, który przymocowany jest do zamków za pomocą ligatur.

Specjalistyczne aparaty stałe z techniką niskiego tarcia SWLF (Straight Wire Low Friction), pozwalają na skrócenie czasu leczenia oraz pozytywnie wpływają na komfort pacjenta. Są wykorzystywane podczas leczenia nastolatków oraz osób dorosłych, a pacjent może w tym wypadku wybrać rodzaj zamku – porcelanowy, metalowy lub kryształowy.

Współcześnie w leczeniu ortodontycznym wykorzystuje się także metodę Invisalign lub Clearaligner, która wykorzystuje przezroczyste nakładki, regularnie wymieniane podczas wizyt kontrolnych. To metoda komfortowa i wygodna, ponieważ dzięki niej łatwo utrzymać higienę jamy ustnej i – co również istotne – charakteryzuje się niebanalną estetyką.

Dla pacjentów, dla których ważna jest estetyka, polecamy aparaty lingwalne (zwane inaczej językowymi), które są niewidoczną formą leczenia. Dzięki nim można uzyskać proste i piękne zęby, w sposób nie rzucający się w oczy, ponieważ takie aparaty są mocowane od strony języka i trudno je zauważyć.
Aparaty lingwalne są indywidualnie dostosowywane do pacjenta, dzięki czemu leczenie za ich pomocą jest szybsze i sprawniejsze. Są idealnie dopasowane do zębów pacjenta, co czyni je wygodniejszymi niż standardowe aparaty ortodontyczne. To doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto pragnie zachować informację o leczeniu ortodontycznym tylko dla siebie. To także doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają problem z czyszczeniem zębów, a skierowane są do pacjentów w każdym wieku i – co więcej – za ich pomocą można wyleczyć wszystkie nieprawidłowości w zgryzie.

Rodzaje aparatów lingwalnych:

Wybranie odpowiedniej metody leczenia to podstawa, która pozwala na szybkie i sprawne leczenie. Zachęcamy do wizyty w jednym z naszych gabinetów w Pruszkowie lub Wołominie, gdzie zawsze dostosowujemy sposób leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta.