naglowek

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA PRUSZKÓW

Stomatologia zachowawcza ma jeden cel – zachowanie naturalnych właściwości zębów, które zostały uszkodzone mechanicznie lub naruszone w wyniku chorób, najczęściej próchnicy. Warto tutaj zaznaczyć, że nieleczenie zębów może doprowadzić do ich utraty, dlatego warto pilnować higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt u dentysty. Leczenie zachowawcze obejmuje: leczenie kanałowe, leczenie próchnicy oraz wykonywanie wypełnień z materiałów światłoutwardzalnych.

Pruszków: leczenie próchnicy zębów

Próchnica dotyka wiele osób, a jej pierwszym etapem jest plamka próchnicowa. To oznaka początkowej demineralizacji szkliwa. Rozwój choroby na tym etapie można zahamować poprzez stosowanie preparatu z fluorem lub wykonanie zabiegu lakierowania zęba w gabinecie stomatologicznym. Drugi etap to widoczny ubytek wynikający z uszkodzenia zębiny przez bakterie i kwasy. Na tym etapie borowanie jest już nieuniknione. W trzeciej fazie rozwoju próchnicy bakterie docierają do miazgi zębowej. W tym momencie pacjent zaczyna odczuwać ból zęba. Niezbędna jest natychmiastowa wizyta u stomatologa. Jeżeli próchnica objęła już miazgę, jedyną szansą na uratowanie zęba przed ekstrakcją jest leczenie kanałowe. Czwarty etap próchnicy to martwica miazgi. W tej fazie istnieje wysokie ryzyko konieczności usunięcia zęba, jednak współczesne metody coraz częściej pozwalają na jego dalsze leczenie i odbudowę, choć jest to proces skomplikowany i czasochłonny.
Należy pamiętać, że zaawansowana próchnica to nie tylko zagrożenie dla zębów, ale i dla całego organizmu człowieka. Bakterie, które przedostaną się do ozębnej mogą wywołać zakażenie i stan zapalny w narządach wewnętrznych. Skrajne przypadki zaniedbanej próchnicy mogą skończyć się sepsą lub zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Do stomatologii zachowawczej zalicza się zarówno samą profilaktykę jamy ustnej, jak i już faktyczne leczenie ubytków próchnicznych. Celem zabiegów profilaktycznych jest skuteczne uniknięcie rozprzestrzeniania się próchnicy poprzez usunięcie kamienia nazębnego, co pozwoli uniknąć bolesnego oraz skomplikowanego, a przede wszystkim kosztownego leczenia w przyszłości. Do najpopularniejszych działań w tym zakresie należy:

 • przeprowadzanie badań kontrolnych jamy ustnej i zębów;
 • usuwanie problemów związanych z nadwrażliwością oraz krwawieniem dziąseł;
 • oczyszczanie zębów z płytki nazębnej oraz kamienia;
 • piaskowanie;
 • skaling;
 • polerowanie;
 • lakierowanie;
 • lapisowanie zębów u dzieci.

Stomatologia zachowawcza obejmuje także wszelkie zabiegi dotyczące leczenia ubytków zębowych, które powstały na skutek próchnicy, między innymi:

 • leczenie próchnicy zębów;
 • wypełnianie wszelkiego rodzaju ubytków;
 • leczenie pourazowych zębów stałych;
 • odbudowę korony zębowej;
 • leczenie endodontyczne, czyli kanałowe;
 • higienizację jamy ustnej

Leczenie zachowawcze w gabinecie w Pruszkowie można podzielić na kilka etapów. Pierwszym jest wywiad z pacjentem oraz badanie stanu zdrowia jamy ustnej. Dentysta stara się zidentyfikować wszelkie czynniki ryzyka powstania próchnicy, aby w kolejnej fazie leczenia, wspólnie z pacjentem, wyeliminować je lub ograniczyć ich negatywny wpływ na zdrowie. Pomagają nam w tym profesjonalne higienistki stomatologiczne oraz szeroko pojęte działania profilaktyczne (skaling, piaskowanie zębów, polerowanie, fluoryzacja).

Warto tutaj dodać, że badanie kliniczne stanu zdrowia jamy ustnej uzupełniane jest dodatkowymi badaniami rentgenowskimi (zdjęcie pantomograficzne), które pozwala wykryć niewidoczne gołym okiem zmiany chorobowe zębów i jamy ustnej, dzięki czemu leczenie może być w pełni skuteczne!

image005

Twin block

image007

Endodoncja - leczenie kanałowe

W gabinecie w Pruszkowie wykorzystujemy minimalnie inwazyjne metody leczenia ubytków próchnicowych i mechanicznych. W gorszych przypadkach stosujemy wysokiej klasy estetyczne materiały kompozytowe, a pacjentom, którzy boją się dolegliwości bólowych w trakcie leczenia, oferujemy bezpieczne znieczulenia.

Wizyty kontrole są niezwykle ważne w kwestii zdrowia jamy ustnej, dlatego poza higieną należy regularnie odwiedzać gabinety stomatologiczne, aby uniknąć kosztownego leczenia oraz innych nieprzyjemności.