naglowek

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA WOŁOMIN

Celem stomatologii zachowawczej jest zachowanie naturalnych właściwości zębów, gdy zostały one naruszone w wyniku chorób lub uszkodzeń mechanicznych. Do najczęstszych nieprawidłowości należy próchnica – w jej przypadku brak leczenia może doprowadzić do stopniowej utraty zębów. Leczenie zachowawcze obejmuje: leczenie próchnicy, wykonywanie wypełnień z materiałów światłoutwardzalnych oraz leczenie kanałowe.

Wołomin: leczenie próchnicy zębów

Pierwszym etapem rozwoju próchnicy jest plamka próchnicowa. To oznaka początkowej demineralizacji szkliwa. Rozwój choroby na tym etapie można zahamować poprzez stosowanie preparatu z fluorem lub wykonanie zabiegu lakierowania zęba w gabinecie stomatologicznym.

Drugi etap to widoczny ubytek wynikający z uszkodzenia zębiny przez bakterie i kwasy. Na tym etapie borowanie jest już nieuniknione.

W trzeciej fazie rozwoju próchnicy bakterie docierają do miazgi zębowej. W tym momencie pacjent zaczyna odczuwać ból zęba. Niezbędna jest natychmiastowa wizyta u stomatologa. Jeżeli próchnica objęła już miazgę, jedyną szansą na uratowanie zęba przed ekstrakcją jest leczenie kanałowe.

Czwarty etap próchnicy to martwica miazgi. W tej fazie istnieje wysokie ryzyko konieczności usunięcia zęba, jednak współczesne metody coraz częściej pozwalają na jego dalsze leczenie i odbudowę, choć jest to proces skomplikowany i czasochłonny.

Warto pamiętać, że zaawansowana próchnica to nie tylko zagrożenie dla zębów, ale i dla całego organizmu człowieka. Bakterie, które przedostaną się do ozębnej mogą wywołać zakażenie i stan zapalny w narządach wewnętrznych. Skrajne przypadki zaniedbanej próchnicy mogą skończyć się sepsą lub zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Do stomatologii zachowawczej zalicza się zarówno samą profilaktykę jamy ustnej, jak i już faktyczne leczenie ubytków próchnicznych. Celem zabiegów profilaktycznych jest skuteczne uniknięcie rozprzestrzeniania się próchnicy poprzez usunięcie kamienia nazębnego, co pozwoli uniknąć bolesnego oraz skomplikowanego, a przede wszystkim kosztownego leczenia w przyszłości. Do najpopularniejszych działań w tym zakresie należy:

 • przeprowadzanie badań kontrolnych jamy ustnej i zębów;
 • usuwanie problemów związanych z nadwrażliwością oraz krwawieniem dziąseł;
 • oczyszczanie zębów z płytki nazębnej oraz kamienia;
 • piaskowanie;
 • skaling;
 • polerowanie;
 • lakierowanie;
 • lapisowanie zębów u dzieci.

Stomatologia zachowawcza obejmuje także wszelkie zabiegi dotyczące leczenia ubytków zębowych, które powstały na skutek próchnicy, między innymi:

 • leczenie próchnicy zębów;
 • wypełnianie wszelkiego rodzaju ubytków;
 • leczenie pourazowych zębów stałych;
 • odbudowę korony zębowej;
 • leczenie endodontyczne, czyli kanałowe;
 • higienizację jamy ustnej

W pierwszym etapie leczenia zachowawczego prowadzonego w Przychodni PIO-DENT, na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania stanu zdrowia jamy ustnej, lekarz stara się zidentyfikować wszelkie czynniki ryzyka powstania próchnicy, aby w kolejnej fazie leczenia, wspólnie z pacjentem, wyeliminować je lub ograniczyć ich negatywny wpływ na zdrowie. Pomagają nam w tym profesjonalne higienistki stomatologiczne oraz szeroko pojęte działania profilaktyczne (skaling, piaskowanie zębów, polerowanie, fluoryzacja).

Badanie kliniczne stanu zdrowia jamy ustnej uzupełniane jest dodatkowymi badaniami rentgenowskimi (zdjęcie pantomograficzne ). Pozwalają one wykryć niewidoczne gołym okiem zmiany chorobowe zębów i jamy ustnej.

image005

Twin block

image007

Endodoncja - leczenie kanałowe

Stosujemy minimalnie inwazyjne metody leczenia ubytków próchnicowych. W sytuacji kiedy ubytek próchnicowy przekracza granicę szkliwno-zębinową zastosowanie znajdują wysokiej klasy estetyczne materiały kompozytowe. Wszystkim pacjentom, którzy obawiają się dolegliwości bólowych, które czasami mogą towarzyszyć leczeniu, oferujemy znieczulenia.

Aby zęby były zdrowe, naszym obowiązkiem jest zadbanie o prawidłową higienę jamy ustnej oraz regularne zgłaszanie się do gabinetu stomatologicznego na wizyty kontrolne, które powinny odbywać się raz na pół roku. Dzięki temu będziemy mieli możliwość wykrycia każdego ubytku oraz kosztownego leczenia.