naglowek

ORTODONCJA WOŁOMIN

Nieprawidłowości w układzie zębów oraz wady zgryzu to problemy nie tylko natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Ich rozwiązywaniem zajmuje się wyodrębniona dziedzina stomatologii: ortodoncja.

Właściwe ułożenie zębów wpływa nie tylko na estetykę uśmiechu i poprawę samopoczucia pacjenta, ale pomaga też zapobiegać próchnicy, chorobom przyzębia oraz nadmiernemu odkładaniu się kamienia nazębnego. Dzięki leczeniu ortodontycznemu można też skutecznie wyeliminować wady wymowy i poprawić wydajność takich czynności jak żucie, połykanie czy nawet oddychanie. Istotne jest to, by dokonać szybkiej diagnozy i odpowiednio wcześnie zacząć leczenie. Dlatego też zaleca się rodzicom, by na pierwszą konsultację ortodontyczną zabierali swoje dzieci, gdy ukończą 5 lat. Zachęcamy zatem rodziców oraz ich pociechy do odwiedzin w naszych gabinetach w Wołominie oraz Pruszkowie.

Aparaty ortodontyczne ruchome na zęby to rodzaj aparatów ortodontycznych, które pacjent może zdejmować samodzielnie w każdej chwili. Możliwość takich aparatów jest ograniczona, ponieważ pozwalają korygować lekkie wychylenia się zębów, a nie poważne wady zgryzu. Aparaty ortodontyczne ruchome nosi się kilka godzin dziennie, według zaleceń lekarza. Skuteczność leczenia tego typu aparatem ortodontycznym zależy od współpracy pacjenta z lekarzem

Rodzaje aparatów ruchomych

Płytka Schwarza

image002

Twin block

image001

Hyrax

image003

Płytka Hassa

image004

Pendulum

image005

Helix

image006

Aktywator

image007

Trainer

image008

Aparat ortodontyczny ruchomy leczy różne wady zgryzu. Bywa, że wady mają charakter wrodzony. Jednak aż 80% wszystkich wad ma charakter nabyty i powstaje w pierwszych latach życia dziecka. Jest wiele czynników, które przyczyniają się do krzywego ustawienia zębów, m.in.: ssanie kciuka, używanie nieprawidłowych smoczków, oddychanie przez usta. Najczęstsza przyczyna wad zgryzu to próchnica, która dotyczy najczęściej dzieci z mlecznym uzębieniem. Większość dzieci uważa, że o zęby mleczne nie trzeba dbać, bo przecież i tak wkrótce wypadają. Tymczasem zdrowe zęby mleczne są tak samo ważne jak zęby stałe. Wady zgryzu mogą mieć wpływ na zdrowie całego narządu żucia.

Aparaty ortodontyczne stałe

Ortodoncja obejmuje wiele metod leczenia. W przypadku młodszych pacjentów zwykle używa się aparatów ruchomych, starsi zaś mogą skorzystać z aparatów stałych, aparatów elastycznych, częściowych aparatów stałych i innych rozwiązań dostosowywanych indywidualnie do pacjenta.

Warto pamiętać o tym, że leczeniu ortodontycznemu mogą poddawać się także osoby dorosłe. Umożliwiają to najnowsze techniki ortodontyczne, warto więc wybrać się na konsultację ortodontyczną niezależnie od wieku, jeśli istnieje taka potrzeba.

Noszenie aparatu ortodontycznego jest głównym elementem leczenia ortodontycznego. Efektem leczenia jest zniwelowanie wady zgryzu, co powoduje prawidłowe ustawienie zębów, zachowanie ich w zdrowiu i dobrej kondycji, a także (bardzo często) zmiana rysów twarzy. 

Leczenie ortodontyczne aparatem stałym pozwala również na przesuniecie zębów tak, by ,,zatuszować” utratę jednego z nich lub zniwelować szparę pomiędzy zębami. Aparat stały można nosić w każdym wieku. Zazwyczaj jedynym kryterium jest po prostu posiadanie zębów, Zaletą aparatów stałych jest wyjątkowa precyzja działania przez 24 godz./dobę. Powoduje to szybkie, skuteczne, a zarazem bezpieczne leczenie, przy braku konieczności współpracy ze strony Pacjenta. Przy ich użyciu leczymy wady znacznie poważniejsze w porównaniu do leczenia aparatami wyjmowanymi. Zbudowane z zamków, pierścieni/ rurek, które są mocowane do szkliwa zębów specjalnym klejem. Sprężysty drut, który wywiera na zęby stałą, określoną siłę mocowany jest do zamków za pomocą ligatur.

Podczas leczenia nastolatków oraz osób dorosłych używana jest technika niskiego tarcia SWLF (Straight Wire Low Friction) – są to specjalistyczne aparaty stałe, dzięki którym czas leczenia może być skrócony, a dyskomfort pacjenta zarówno podczas użytkowania, jak i wizyt kontrolnych – znacznie ograniczony. Przy dostosowaniu aparatu stałego pacjent może wybrać spośród różnych rodzajów zamków: porcelanowych, metalowych, kryształowych.

Do nowoczesnych metod leczenia ortodontycznego należy metoda Invisalign lub Clearaligner, wykorzystująca przezroczyste nakładki. Są one regularnie wymieniane podczas wizyt kontrolnych u stomatologa. Do ich zalet należy wysoki komfort pacjenta, łatwość utrzymywania higieny jamy ustnej podczas leczenia, a także wysoka estetyka.

Aparaty lingwalne, zwane inaczej językowymi, to niewidoczna metoda leczenia ortodontycznego. To alternatywa dla tych pacjentów, dla których ważna jest estetyka. Aparaty lingwalne są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć piękne, proste zęby, ale w sposób całkowicie niewidoczny. Są one mocowane od strony języka, więc nikt z otoczenia nie może ich zauważyć.

Indywidualne aparaty lingwalne są “szyte na miarę”, dzięki czemu szybciej i sprawniej ustawiają zęby niż standardowe aparaty ortodontyczne. Poprzez indywidualne dopasowanie do zębów pacjenta takie aparaty są wygodniejsze niż standardowe aparaty językowe. Aparat lingwalny jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla dorosłych, jak i młodszych pacjentów, którzy chcą, aby leczenie ortodontyczne pozostało ich sekretem. Są one także coraz częściej zalecane dla tych pacjentów, którzy mają problem z czyszczeniem zębów i odwapnieniami na powierzchni szkliwa. Jednocześnie aparaty językowe nie mają ograniczeń wiekowych, a co najważniejsze można nimi wyleczyć każdą wadę zgryzu.

Rodzaje aparatów lingwalnych:

Dla najlepszych i najszybszych efektów leczenia ortodontycznego najważniejsze jest to, by właściwie dobrać metodę do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zachęcamy więc do wizyty w jednym z naszych gabinetów w Pruszkowie lub Wołominie, gdzie po badaniu i konsultacji stomatolog z pewnością wybierze najbardziej efektywną metodę leczenia.