Fast-food wrogiem zdrowego uśmiechu

Fast-food - dentysta odradza jego jedzenie!

Dieta oraz nawyki dotyczące jedzenia (m.in. ilość i częstotliwość posiłków) w dużym stopniu wpływają na zdrowie zębów. Jeśli mowa o fast-foodach, ich wpływ na nasz uśmiech nie jest niestety pozytywny.


Potrawy takie jak hamburgery, hot-dogi, pizza czy kebab są rozwiązaniem łatwym i szybkim – na taki posiłek zwykle decydują się osoby zabiegane, którym brakuje czasu na odpowiednie rozplanowanie posiłków. Warto jednak wiedzieć, że wysoko przetworzone produkty, z których powstają te dania, niekorzystnie wpływają na zęby. Przywierają do zębów, przez co bakterie próchnicowe mogą się z łatwością rozwijać. Duża zawartość cukru i soli natomiast szkodzi nie tylko szkliwu, ale i całemu organizmowi.


Niekorzystne dla uśmiechu są także nawyki towarzyszące jedzeniu fast-foodów popijanie tego typu posiłków colą lub innymi gazowanymi napojami wspomaga rozwój bakterii próchnicowych. Warto też zwrócić uwagę, że fast-food zwykle jedzony jest na szybko i raczej nie mamy wtedy możliwości umycia zębów, co jest przecież wskazane po każdym posiłku.


Zrezygnuj z fast-foodów dla zdrowia zębów


Jak można poradzić sobie z fast-foodowym zagrożeniem? Każdy dentysta z pewnością przyzna, że najlepiej byłoby oczywiście zrezygnować lub ograniczyć tego typu dania. Jeśli zdecydujemy się już na szybki posiłek w mieście, warto zastąpić colę wodą, która nie zawiera cukru, a dodatkowo przynajmniej częściowo oczyści zęby z resztek jedzenia. Żucie gumy bez cukru po posiłku może być natomiast awaryjnym rozwiązaniem zawsze wtedy, gdy nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów pastą.

Szybki kontakt