4 nawyki, które niszczą zęby

Słone przekąski wieczorem mogą szkodzić zębom

I nie mowa tu o piciu kawy czy paleniu papierosów. Sprawdź, jak możesz każdego dnia nieświadomie niszczyć swoje zęby.


Są takie nawyki, których warto się wyzbyć, by nie zaszkodzić swoim zębom. Choć z pozoru wydają się niegroźne, to na dłuższą metę – gdy poddajemy się im każdego dnia – mogą poważnie zagrozić naszemu uzębieniu. Potwierdzi to każdy dentysta. O jakich nawykach mowa? Oto cztery z nich.


  1. Wieczorne podjadanie w łóżku – po którym nie zawsze chce się wstawać, żeby ponownie umyć zęby przed snem. Słone przekąski podczas oglądania filmu to czysta przyjemność, jednak dla zębów – ogromne zagrożenie. Jeśli nie chcemy rezygnować z chipsów, orzeszków i popcornu, postarajmy się zawsze pamiętać o tym, by umyć zęby, zanim ostatecznie położymy się spać.

  2. Przekąski między posiłkami – szkodzą zębom w podobny sposób co te wieczorne. Po pełnym posiłku zazwyczaj myjemy zęby, jednak po słodkim batoniku w ciągu dnia zwykle tego nie robimy – a cukier osadza się na zębach i ułatwia rozwój bakterii próchnicowych.

  3. Obgryzanie paznokci – to nawyk, który szkodzi na kilka sposobów: poprzez przenoszenie do jamy ustnej bakterii z rąk i paznokci, stwarzanie zagrożenia dla dziąseł (zranienie, uszkodzenie) oraz ryzyka zaburzenia pracy stawu skroniowo-żuchwowego (i późniejszych problemów z przeżuwaniem, a nawet mówieniem).

  4. Używanie zębów w roli nożyczek – do przegryzienia nitki, otwarcia foliowej paczki, a nawet butelki... Choć to bardzo praktyczne wykorzystanie zębów, stwarza jednak zbyt duże ryzyko ich uszkodzenia, dlatego warto wyzbyć się tego nawyku.


Pruszków, Wołomin – sprawdź stan swoich zębów u dentysty


Jeśli dotyczy Cię którykolwiek z tych nawyków, warto abyś zaczął z nim walczyć. O poradę, jak to zrobić, możesz zapytać dentystę podczas wizyty kontrolnej. Sprawdź stan swoich zębów w gabinecie dentystycznym i dowiedz się, co robić, by zachować je w zdrowiu jak najdłużej. Zapraszamy do gabinetów w Pruszkowie oraz Wołominie!

Szybki kontakt