Upały szkodzą naszym zębom!

Wysokie temperatury nie tylko pogarszają nasze ogólne samopoczucie i utrudniają funkcjonowanie różnych narządów ciała, ale wpływają niekorzystnie także na nasze zęby. Odwodnienie organizmu i obniżone pH w ustach sprawiają, że bakterie próchnicowe wytwarzają więcej kwasów i szybciej się rozwijają. Z powodu upałów rośnie zatem zagrożenie powstaniem próchnicy. Jak się przed tym ustrzec?


Woda - niezastąpiona dla zdrowia zębów i dziąseł

Dentysta radzi: pij dużo wody latem

Na męczące nas letnie upały istnieje tylko jeden niezawodny lek – stałe nawadnianie organizmu. O tym, że należy wypijać ok. 1,5 litra wody dziennie, wiemy chyba wszyscy (lub nawet więcej, w zależności od masy ciała). Jednak latem powinniśmy zwiększyć tę ilość i szczególnie pamiętać o tym, by dostarczać organizmowi jej właściwe ilości. Dentyści tłumaczą, dlaczego woda jest tak ważna:


  • Pomaga pozbyć się toksyn z organizmu i zmniejsza jego zakwaszenie.

  • Wypłukuje cukry z jamy ustnej, dzięki czemu bakterie nie mają czym się żywić i wolniej się rozwijają.

  • Pomaga utrzymać właściwy poziom pH w ustach – neutralizuje kwasy.

  • Wpływa na utrzymanie właściwego poziomu śliny, która także reguluje poziom pH.


Ważne jest jednak, by unikać wody gazowanej, gdyż może ona zakwaszać zarówno jamę ustną, jak i cały organizm. Duże ilości wody niegazowanej pomogą nam natomiast zachować nasze zęby w dobrym stanie mimo upałów i suchości powietrza, i zmniejszą ryzyko rozwinięcia się zmian próchnicowych.


Woda, higiena i wizyty u dentysty – odwiedź nasze gabinety w Pruszkowie i Wołominie


Poza piciem dużych ilości wody latem nie można też oczywiście zapominać o codziennej higienie oraz o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa. Zachęcamy do odwiedzania naszych gabinetów w Wołominie i Pruszkowie. Skontrolujemy stan Twoich zębów, a także udzielimy porad na temat odpowiedniego dbania o zęby latem i nie tylko. Zapraszamy!

Szybki kontakt