Święta groźne dla zębów?

Ciasta i słodkości mogą poważnie zaszkodzić zębom

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nie tylko z kolędami, przystrojoną choinką i stosikiem leżących pod nią prezentów, ale także – a może przede wszystkim – z rodzinnymi spotkaniami przy suto zastawionym stole. 


W święta wyłączamy nasze codzienne ograniczenia i folgujemy sobie w tym co i ile jemy. Niestety ten zwyczaj jest niekorzystny nie tylko dla żołądka, któremu szkodzi przejedzenie, ale także dla... zębów.


Słodkie zagrożenie dla naszych zębów

Na świątecznych stołach królują ciasta, pierniczki, torty i inne słodkości, które niestety mocno szkodzą naszym zębom. Duża zawartość cukru ułatwia bakteriom próchnicowym rozwój i rozprzestrzenianie się. Kolejną kwestią są duże ilości barwników w potrawach takich jak np. barszcz czerwony, a także w winie, sokach, kawie czy herbacie. One także mogą zostawić trwały ślad na naszych zębach, zwłaszcza gdy będąc odwiedzinach u rodziny nie mamy możliwości umycia ich po każdym posiłku. Tych kilka dni uczty może się dla naszej mamy ustnej niezbyt dobrze skończyć.


Pruszków, Wołomin - odwiedź dentystę i skontroluj stan jamy ustnej

Aby uniknąć tych niepożądanych konsekwencji beztroskiego świętowania, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o myciu zębów po posiłkach zawsze, gdy jest to możliwe, lub żuciu gumy bez cukru. Zęby można też częściowo oczyścić, popijając posiłki wodą. Warto również odwiedzić dentystę tuż po zakończeniu okresu świątecznego, by sprawdzić stan jamy ustnej i odpowiednio wcześnie zareagować na jakiekolwiek nieprawidłowości.


Szybki kontakt