Picie kawy a zdrowie zębów

Co o piciu kawy powie Ci dentysta?

Wiele osób twierdzi, że picie kawy szkodzi zębom. Wielbiciele tego napoju często mają przebarwienia na zębach, które sprawiają, że uśmiech jest mniej atrakcyjny. Dlatego też połączenie kawa + zęby wydaje nam się zwykle nietrafione. Jednak zupełnie niepotrzebnie. 


Jak się okazuje, picie dobrej kawy może sprzyjać zdrowiu jamy ustnej - wzmacniać zęby i chronić dziąsła.


Jak kawa działa na jamę ustną


Niektóre kwasy zawarte w kawie mają działanie antyoksydacyjne, a zatem zapobiegają powstawaniu nowotworów i spowalniają procesy starzenia. Przeciwbakteryjne działanie kawy może pomagać w ochronie dziąseł, a także zmniejszać ryzyko powstania próchnicy poprzez redukcję ilości bakterii.


Oczywiście picie kawy ma też swoje negatywne konsekwencje dla jamy ustnej, takie jak chociażby powstawanie przebarwień. Tych można jednak – przynajmniej częściowo – uniknąć, np. pijąc kawę przez słomkę lub popijając ją wodą.


Ponadto warto pamiętać o tym, że napój ten wpływa na pozostałe części naszego organizmu – w tym między innymi na pracę serca. Dlatego nie należy pić go zbyt dużo w ciągu dnia, warto też zrezygnować z kawy przed położeniem się spać, gdyż inaczej może zaburzyć proces zasypiania.


Dentysta radzi: dbaj o zęby na wiele sposobów


Sposobów dbania o zdrowie zębów jest bardzo wiele. Podstawowe z nich to oczywiście odpowiednia higiena i regularne odwiedzanie stomatologa. Warto jednak mieć na uwadze zdrowie zębów również komponując swoją dietę czy wybierając napoje. Myślmy o nich także wtedy, gdy wybieramy pastę do zębów, szczoteczkę, nici dentystyczne czy płyny do płukania jamy ustnej. Każdy z naszych wyborów podczas zakupów powinien być przemyślany i świadomy. O zęby możemy też dodatkowo dbać, żując gumę bez cukru po posiłkach w ciągu dnia (gdy nie mamy możliwości umycia zębów). A po więcej praktycznych porad zapraszamy oczywiście do naszych gabinetów stomatologicznych zlokalizowanych w Pruszkowie oraz w Wołominie – skontaktuj się z nami już teraz!

Szybki kontakt