Nowe odkrycie w dziedzinie leczenia raka jamy ustnej

Odkrycia w dziedzinie stomatologii - jeżyny na raka jamy ustnej

Wyniki najnowszych badań przeprowadzanych pod kierownictwem amerykańskiego naukowca dr. Steve'a Oghumu zostały przedstawione na spotkaniu American Institute for Cancer Research, które odbywa się każdego roku. Z badań wynika, że jedzenie jeżyn może zahamować rozwój komórek rakowych w jamie ustnej.


Jak dotąd badania przeprowadzane były jedynie na szczurach, jednak naukowcy są optymistyczni co do ich dalszego rozwoju i zakładają, że wkrótce także i ludzie będą mogli skorzystać na tym odkryciu. Podczas badania zastosowano trzy rodzaje diety dla trzech grup szczurów z rakiem jamy ustnej: dietę standardową, dietę, w której 5% stanowiły mrożone jeżyny i dietę, w której jeżyny stanowiły 10%. Po 16 tygodniach zauważono, że u zwierząt, które zjadały 5% jeżyn, objętość guzów zmniejszyła się średnio o 39%. Co ciekawe, te osobniki, które jadły dwa razy więcej owoców, miały guzy mniejsze o 29%, co było zaskoczeniem także dla samych naukowców.


Kolejnym etapem prac jest wyjaśnienie, dlaczego jeżyny działają właśnie ten sposób na organizm zwierząt, jakie zachodzą reakcje i czy da się te odkrycia wykorzystać w leczeniu ludzi.


To odkrycie może zmienić oblicze wielu dziedzin związanych z medycyną – np. onkologii, stomatologii czy dietetyki. Warto więc trzymać rękę na pulsie i wyczekiwać dalszych informacji na ten temat.


***


Pruszków, Wołomin – zapraszamy do naszych gabinetów


Tymczasem zachęcamy wszystkich do odwiedzania naszych gabinetów stomatologicznych w Pruszkowie i Wołominie i bieżącego kontrolowania stanu swoich zębów. Pozwól nam zadbać o swoje zdrowie - zapraszamy.

Szybki kontakt