Nocny tryb życia sprzyja próchnicy?

Nocny tryb życia a problemy z zębami

Jeśli masz naturę sowy, to znaczy późno chodzisz spać i późno wstajesz, ryzyko, że pojawi się u Ciebie próchnica zębów, jest większe. 


Takie wnioski można wyciągnąć z badania przeprowadzonego na brytyjskich nastolatkach, którego wyniki pojawiły się w International Journal of Dental Hygiene.


Większe ryzyko próchnicy u nocnych marków


37% przebadanych 15- i 16-latków to osoby, które późno chodzą spać oraz późno wstają. Okazało się, że ryzyko wystąpienia próchnicy w ich przypadku jest czterokrotnie wyższe, a oceniono to na podstawie wypełnionych ankiet dotyczących ich trybu życia. Pytani byli o swoje codzienne zachowania, higienę, godziny snu, dietę. Większość z nich miało zdecydowanie złe nawyki – zaniedbywało szczotkowanie zębów, nieregularnie się odżywiało, podjadało nocą, nie jadło śniadań. Z kolei osoby, które wstają wcześniej i kładą się spać wcześniej, zdawały się dużo lepiej organizować swój rytm dnia, nie zapominając o higienie jamy ustnej.


Dobre nawyki ważne w przypadku dzieci i dorosłych


Problem ten, zbadany wśród nastolatków, może być widoczny także wśród osób dorosłych. Nieregularny tryb życia nie sprzyja wyrobieniu właściwych nawyków i sprawia, że wiele ważnych kwestii zdrowotnych może być zaniedbywanych. Dlatego też uczmy własne dzieci – najlepiej dając im dobry przykład – jak ważna jest samodyscyplina oraz właściwa dbałość o zabiegi higieniczne.


Pruszków, Wołomin – dentysta pomoże Ci zadbać o zdrowie


Jeśli chcesz uzyskać poradę na temat zachowania zdrowia jamy ustnej oraz właściwych nawyków higienicznych, zapytaj o nią swojego dentystę. Specjaliści w Pruszkowie oraz w Wołominie nie tylko wyleczą Twoje zęby, ale także wskażą Ci, jak dbać o nie, by próchnica Cię nie dopadła, oraz jakie nawyki są korzystne z punktu widzenia zdrowia jamy ustnej. Wypracuj je sam oraz uświadom swoim dzieciom, jak duże mają znaczenie – to z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Zapraszamy do odwiedzin w naszych gabinetach!

Szybki kontakt