Nadwrażliwość zębów można leczyć

Nadwrażliwość zębów - jak z nią walczyć?

Problem nadwrażliwości zębów jest niezwykle uciążliwy. Osoby, które się z nim zmagają, odczuwają dyskomfort, a nawet ból podczas jedzenia i picia, zwłaszcza gdy spożywają produkty zimne, gorące lub słodkie. Tej dolegliwości nie warto lekceważyć, zwłaszcza że da się jej pozbyć lub przynajmniej w dużym stopniu ograniczyć. Jak można to zrobić? Oto kilka naszych porad, które mogą pomóc (choć oczywiście w pierwszej kolejności niezastąpiona będzie konsultacja ze stomatologiem).


Jak pozbyć się nadwrażliwości zębów?


Przyczyn nadwrażliwości zębów może być wiele. Bardzo często u jej źródła leży po prostu nieodpowiednia higiena, niekiedy przyczyną jest niedobór witamin, mechaniczne uszkodzenie szkliwa lub bruksizm. Zdiagnozowanie przyczyny przez dentystę to pierwszy krok, który warto wykonać. Jest też kilka ogólnych porad dla osób cierpiących na nadwrażliwość zębów.


  1. Myj zęby pastą do zębów nadwrażliwych – istnieją specjalne pasty, których zadaniem jest tworzenie swoistej warstwy ochronnej na zębach, dzięki której ból podczas jedzenia nie pojawia się lub jest mniej intensywny.

  2. Szczotkuj zęby we właściwy sposób – nie naciskaj szczoteczką zbyt mocno na powierzchnię zębów (często to właśnie nieprawidłowy sposób szczotkowania i ścieranie się szkliwa doprowadza do pojawienia się nadmiernej wrażliwości) i nie używaj szczoteczki ze zbyt twardym włosiem.

  3. Unikaj napojów i potraw, które wzmagają ból – mowa między innymi o słodyczach, cytrusach, a także gorących i bardzo zimnych produktach (np. kawie, lodach, chłodzonych napojach).

  4. Zapytaj stomatologa o zabiegi – istnieje możliwość leczenia nadwrażliwości w gabinecie dentystycznym. Zabieg polega na nałożeniu na ząb specjalnej substancji, która zapobiega przewodzeniu bodźców, dzięki czemu ból nie pojawia się po zetknięciu powierzchni zęba z potrawą. O dalsze szczegóły warto pytać w gabinecie stomatologicznym.

Szybki kontakt