Kilka porad dla karmiących mam

Porady stomatologa dla młodych mam

W czasie karmienia świeżo upieczona mama musi w szczególny sposób dbać o zdrowie swoich zębów, ich stan w tym okresie może bowiem znacznie się pogorszyć. 


Oto kilka porad dotyczących tego, jak dbać o jamę ustną po urodzeniu dziecka, by nie musieć martwić się o jej zdrowie.


  1. Zasada numer jeden to właściwa higiena

    To podstawa zachowania zdrowia zębów i dziąseł. Szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie oraz korzystanie z nici dentystycznej to najważniejsze działania, o których nie można zapominać na żadnym etapie życia – a zwłaszcza tuż po ciąży, kiedy zęby i dziąsła mogą być osłabione przez wpływ hormonów. Pamiętaj o właściwym dobraniu szczoteczki do zębów, by nie podrażnić wrażliwych dziąseł zbyt twardymi włóknami.

  2. Wybierz się do dentysty kiedy tylko to możliwe

    Niektóre zabiegi dentystyczne nie są wskazane w czasie ciąży. Po porodzie natomiast warto wybrać się do stomatologa i skontrolować stan swoich zębów oraz poddać się wszelkim zabiegom, z którymi dotąd trzeba było zwlekać. Podczas wizyty warto też zapytać dentystę o to, w jaki sposób odpowiednio zadbać o zęby w najbliższych miesiącach.

  3. Zwróć szczególną uwagę na swoją dietę

    Jako karmiąca mama musisz dostarczać swojemu organizmowi wszystkiego tego, co jest niezbędne dla zdrowia Twojego i dziecka. Twoja dieta musi bogata i nawet o 400-500 kcal bardziej obfita niż normalnie. Pamiętaj jednak, by tych dodatkowych kalorii i nie dostarczać organizmowi w postaci słodyczy, bo te mogą zwiększyć ryzyko powstania próchnicy. Postaraj się ograniczyć cukier, a swoją dietę wzbogacić w owoce, warzywa czy nabiał (sery, jogurty naturalne, jajka).


Chcesz więcej porad? Odwiedź nas w Pruszkowie lub Wołominie


Poradą na temat dbania o zdrowie zębów służymy w naszych gabinetach stomatologicznych w Pruszkowie oraz Wołominie. Skonsultuj się z dentystą i dowiedz się, jak najlepiej zadbać o swoją jamę ustną podczas ciąży i po porodzie - zapraszamy!

Szybki kontakt