Jak walczyć z kserostomią?

Owoce, które mogą pomóc walczyć z suchością w ustach

Nadmierna suchość w ustach może mieć bardzo różnorodne przyczyny. Najważniejsze w procesie walki z kserostomią jest zidentyfikowanie tych przyczyn i ocenienie, czy możliwe jest ich wyeliminowanie. Na tym etapie z pewnością niezastąpiona będzie pomoc stomatologa.


Mamy też kilka ogólnych porad, które mogą pomóc zwalczyć problem suchości w ustach:

  • nawadnianie organizmu – regularne uzupełnianie płynów pozwala uniknąć odwodnienia, które często jest jedną z przyczyn kserostomii;

  • używanie specjalnych płynów do płukania jamy ustnej – płyny te stymulują pracę ślinianek oraz łagodzą towarzyszące kserostomii podrażnienia, pieczenie, ból;

  • korzystanie z innych produktów łagodzących podrażnienia w jamie ustnej, np. w formie sprayu lub żelu, które nawilżają śluzówkę jamy ustnej, a dodatkowo pomagają zachować świeży oddech;

  • właściwa higiena jamy ustnej – czyli codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów, regularne poddawanie się kontrolom u stomatologa, usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym itd.


Kserostomia a dieta – co może pomóc, a co zaszkodzić?

W codziennej diecie także można dokonać kilku zmian, które wpłyną na wydzielanie śliny. Wskazane jest picie wody mineralnej i herbat ziołowych. Warto jeść soczyste owoce i warzywa, np. arbuzy, pomarańcze, pomidory, ogórki, a także produkty, które mają zdolność pobudzania produkcji śliny, czyli między innymi żółty ser czy przyprawy takie jak imbir, kardamon, koper. W stymulowaniu ślinianek pomaga także żucie gumy bez cukru.

Czego unikać? Przede wszystkim palenia papierosów, a jeśli chodzi o dietę: alkoholu, mocnej herbaty oraz kawy, dosładzanych napojów, produktów suchych i słonych (np. przekąsek typu chipsy czy paluszki, ale także orzechów), słodyczy. W codziennej higienie warto unikać płynów do płukania jamy ustnej, które mają w składzie alkohol.


Pruszków, Wołomin – zapytaj dentystę o poradę

Najcenniejszych porad dotyczących walki z kserostomią udzieli dentysta. Dlatego też serdecznie zapraszamy wszystkich pacjentów zmagających się z ta dolegliwością do naszych gabinetów w Pruszkowie oraz w Wołominie.

Szybki kontakt