Higiena jamy ustnej a zdrowie płuc

Dbając o higienę, dbasz o swoje płuca

Naukowcy z Virginia Commonwealth University przeprowadzili badania na 26 tysiącach osób, a ich wyniki wskazują, że ci spośród przebadanych, którzy nie byli nigdy u dentysty, są w znacznie większym stopniu narażeni na choroby płuc, a zwłaszcza na bakteryjne zapalenie płuc.


W większości przypadków zapalenie płuc jest efektem infekcji bakteryjnej, bakterie natomiast przedostają się do nich poprzez usta. Właściwa higiena jamy ustnej, regularne odwiedzanie stomatologa oraz leczenie próchnicy pomoże ograniczyć ilość groźnych bakterii, a w ten sposób zmniejszyć ryzyko zachorowania.


Niebezpieczna choroba, której można uniknąć


Zapalenie płuc jest chorobą, która dotyka co roku około 450 milionów ludzi na świecie, w większości w krajach słabiej rozwiniętych. W państwach, gdzie istnieje lepsza opieka zdrowotna, ilość zachorowań jest mniejsza, ponieważ ten niebezpieczny dla całego organizmu stan zapalny często jest efektem powikłań po niewłaściwie leczonych chorobach (np. grypie, ospie) lub konsekwencją braku dostępu do antybiotyków w przypadku zakażeń bakteryjnych. Jest to choroba, która zagraża życiu pacjenta, jeśli nie jest podjęte właściwe leczenie. Szczególnie ciężki przebieg obserwuje się u małych dzieci (poniżej 5. roku życia) oraz u osób starszych, ale nawet w przypadku osób, które dobrze odpowiadają na terapię leczniczą i nie wymagają hospitalizacji, objawy mogą się utrzymywać nawet przez kilkanaście tygodni.


Zapobieganie zapaleniu płuc


Profilaktyka zapalenia płuc obejmuje przede wszystkim szczepionki, właściwe leczenie wszelkich chorób (nawet tych, które pozornie nie są niebezpieczne, np. przeziębienia) oraz właściwą higienę – w tym także higienę jamy ustnej. Powinno się także unikać dużych skupisk ludzi i często myć ręce, ograniczając dostęp bakterii do organizmu. W ten sposób możemy skutecznie ochronić się przed niebezpieczną chorobą grożącą ciężkimi powikłaniami.

Szybki kontakt