Dbaj o zęby i dziąsła dzięki witaminie D

Cenna porada dentysty dotycząca witaminy D

Witamina D ma ogromne znaczenie dla zdrowia całego organizmu. Jedną z jej ról jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej, a zatem między innymi wpływ na właściwą budowę i funkcjonowanie kośćca. Niedobór witaminy D może mieć wiele negatywnych skutków – wśród nich znajduje się także kruchość, łamliwość i przedwczesna utrata zębów oraz choroby dziąseł. Każdy stomatolog z pewnością potwierdzi ten fakt i zachęci swoich pacjentów do tego, by zadbali o dostarczanie ciału witaminy D zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.


W jaki sposób witamina D trafia do naszego organizmu?


Witamina ta jest produkowana przez naszą skórę po kontakcie z promieniami słonecznymi. Jeśli jesteśmy odpowiednio naświetleni, wyprodukowana ilość powinna spełniać nasze zapotrzebowanie. Zimą niestety jesteśmy narażeni na niedobory za sprawą zbyt małej ilości promieni słonecznych docierających do powierzchni ziemi. Dlatego trzeba dostarczać ją wraz z pożywieniem lub w postaci suplementów diety.


W jakich produktach znajdziemy witaminę D? Jej najpewniejszym źródłem jest mięso tłustych ryb takich jak łosoś, tuńczyk, makrela czy dorsz, a także tran, jaja i żółty ser. Niektóre produkty spożywcze, np. płatki śniadaniowe, są dodatkowo wzbogacane tą witaminą – warto zatem zwracać uwagę na ich skład.


Ile witaminy D potrzebujemy?


Jeśli zadbamy o odpowiednią dietę bogatą w wymienione wyżej produkty, nie musimy się dodatkowo skomplementować tą witaminą. Warto jednak pamiętać, że jej wchłanianie jest uzależnione od dostarczanych organizmowi tłuszczów. Zawartość tłuszczu w rybach jest wystarczająca, by organizm zaabsorbował niezbędne ilości tej witaminy, ale jeśli decydujemy się na łykanie witaminy D w tabletkach, postarajmy się dopracować dietę także pod tym kątem.


Pamiętajmy też, że nadmiar witaminy D też może być groźny dla organizmu – skutkować zatruciem, nudnościami i innymi dolegliwościami. Dlatego o zalecane dawki warto wcześniej zapytać lekarza rodzinnego lub dietetyka.

Szybki kontakt