Co i jak jeść, żeby mieć zdrowe zęby?

Mleko pomaga dbać o zdrowie zębów

Każdy dentysta potwierdzi, że to, co jemy oraz jak jemy ma duże znaczenie nie tylko w kontekście ogólnego zdrowia organizmu, ale także zdrowia zębów. Nasz sposób odżywiania może wpłynąć na to, jak mocne będą nasze zęby, jak zdrowe będą dziąsła i jak duże ryzyko powstania próchnicy będzie nam groziło. 


Dieta pozostaje także nie bez znaczenia dla wyglądu zębów, a w związku z tym także dla atrakcyjności uśmiechu. Co warto jeść, czego unikać i jakie wypracować nawyki żywieniowe?


Produkty dobre i niedobre dla zębów


Do produktów, które wspomagają zdrowie zębów, z pewnością można zaliczyć wyroby mleczne – jogurty, kefiry, mleko, sery. Znajduje się w nich wapń, który wzmacnia strukturę zębów. W naszej diecie powinny się też znaleźć brokuły, które mają dobre działanie na dziąsła, oraz tłuste ryby morskie (jako źródło witaminy D, która reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu).


Jakich produktów warto unikać? Należą do nich przede wszystkim słodycze, przez które wzrasta ryzyko powstania próchnicy. Nie należy też spożywać słodzonych napojów. Jeśli zależy nam na bieli uśmiechu, warto unikać lub ograniczyć spożycie silnie barwiących produktów – kawy, herbaty, buraków, wiśni, szpinaku itp.


Nawyki żywieniowe dla zdrowia zębów


Jeśli zaś chodzi o nawyki, które warto wypracować, z pewnością należy do nich mycie zębów po każdym posiłku. Dlatego też ważne jest jedzenie o regularnych porach, które pomoże mieć pod kontrolą ten rytuał. Warto też zrezygnować ze słodkich przekąsek w ciągu dnia oraz słonych wieczorami (np. chipsów lub paluszków podjadanych w łóżku przed telewizorem).  

Szybki kontakt