Zwierzęta też chodzą do dentysty!

Wizyta dentysty u poznańskich niedźwiedzi

Na zębach zwierząt także pojawia się próchnica i choć w naturalnych warunkach niestety nie ma możliwości jej leczenia, to w ogrodach zoologicznych zajmują się tym specjalnie przygotowani do tego zadania dentyści.

Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w poznańskim zoo, gdzie leczeniu stomatologicznemu poddano dwa niedźwiedzie – Baloo i Ewę. Zwierzęta musiały być pod narkozą, żeby nie zrobić krzywdy lekarzowi. W ten sposób oszczędzono im także bólu związanego z zabiegiem.


Jak dentysta leczy zęby zwierząt?


Leczenie zębów zwierząt jest bardzo podobne do leczenia ich u ludzi – podobnie wypełnia się ubytki w zębach, choć są one dużo większe niż ludzkie. Takiego zadania nie może się jednak podjąć zwykły dentysta. Na świecie istnieje bardzo niewielu specjalistów w tej dziedzinie. Mają oni wykształcenie stomatologiczne, a ponadto specjalne przygotowanie do wykonywania właśnie tego zawodu. Lekarz, który leczył poznańskie niedźwiedzie, został wezwany aż z Berlina. Za godzinę jego pracy trzeba zapłacić niemałe pieniądze – 200 euro.


Fakt, że także i zwierzęta mają wizyty dentystyczne, może być przydatny w edukacji stomatologicznej dzieci, zachęcając je do odwiedzania stomatologa i podając zwierzęta jako przykład godny naśladowania. Newsy tego typu z pewnością zaciekawią małych pacjentów – czy to opowiedziane przez rodziców, czy przez dentystę podczas wizyty kontrolnej.


Pruszków, Wołomin – zapraszamy do naszych gabinetów stomatologicznych


Dentyści, których spotkasz w naszych gabinetach w Pruszkowie i Wołominie, z pewnością mają w zanadrzu dużo więcej ciekawostek, którymi mogą się podzielić z Tobą oraz z Twoimi dziećmi podczas wizyt. Zarejestruj wizytę już teraz - serdecznie zapraszamy do odwiedzin!

Szybki kontakt