Właściwa higiena zębów krok po kroku

Porady dentysty na temat higieny jamy ustnej

Każdemu z nas wydaje się, że wie doskonale, jak należy dbać o zęby. Jednakże próchnica, która dotyczy niemal wszystkich, a także liczne choroby jamy ustnej świadczą o tym, że nie do końca tak jest. Nawet jeśli myjemy zęby regularnie – może się okazać, że robimy to niewłaściwie, zbyt krótko lub z użyciem nieodpowiednich przyrządów.


Jak należy szczotkować zęby?


Szczotkowanie zębów powinno się odbywać przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem – przez około dwie minuty. Ważne, aby po wieczornym umyciu zębów nie jeść ani nie pić już niczego poza wodą. To nocą bakterie mają najlepsze warunki do rozwoju, dokładnie umyte zęby natomiast mogą go powstrzymać.


Nie należy używać szczoteczki ze zbyt twardym włosiem, które podrażnia dziąsła. Nie powinno się także przyciskać szczoteczki zbyt mocno do powierzchni zębów, gdyż może to skutkować uszkodzeniem szkliwa. Warto odpowiednio dobrać pastę do zębów – z niezbyt wysokim wskaźnikiem ścieralności i taką, która dobrze się pieni, lepiej docierając do wszystkich zakamarków.


Podczas szczotkowania należy także pamiętać o wyczyszczeniu języka – można w tym celu użyć samej szczoteczki do zębów lub np. specjalnych szczoteczek do języka.


Nitkowanie zębów – połowa sukcesu!


Dentyści podkreślają, że w codziennej higienie samo szczotkowanie to za mało. Powinniśmy też regularnie używać nici dentystycznej, która pozwala oczyścić przestrzenie między zębami. To bardzo ważne, gdyż w te zakamarki szczoteczka nie dotrze, a tam także rozwijają się niebezpieczne bakterie. Jeśli nie nitkujemy zębów, ryzyko powstania próchnicy jest bardzo wysokie.


Płyn do płukania jamy ustnej jako uzupełnienie


Ostatnim, uzupełniającym zabiegiem higienicznym jest przepłukanie jamy ustnej specjalistycznym płynem. Pozwoli on pozbyć się reszty bakterii, a także dodatkowo odświeży oddech.


Pruszków, Wołomin – cenne porady do dentysty


Więcej szczegółów na temat technik mycia zębów, zalecanych środków i przyrządów higienicznych oraz nawyków, które warto wyrobić, dowiesz się podczas wizyty u dentysty. Odwiedź nas w Pruszkowie lub Wołominie i zadaj nurtujące Cię pytania – zapraszamy!

Szybki kontakt