Szczotkowanie języka też jest ważne!

Wspominaliśmy już na naszej stronie o tym jak szczotkować zęby, żeby odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej, a także o ważnym jej elemencie jakim jest nitkowanie. Dziś chcielibyśmy poruszyć ważny temat jakim jest czyszczenie języka. Czemu to jest tak ważne i jak robić to dobrze – o tym poniżej.Po co czyścić język?


dentysta_wołominJęzyk jest organem, który spełnia masę funkcji dla organizmu. Odpowiedzialny jest nie tylko za komunikację z innymi ludźmi, ale również za ssanie, przeżuwanie i połykanie. Powierzchnia języka stanowi jednak również siedlisko wielu bakterii i drobnoustrojów, powodując również ich rozsiewanie – zwłaszcza, gdy jest pokryty nalotem. Choć język posiada duże zdolności samoczyszczące, to jednak dość intensywnie zachodzą na nim procesy gnilne, stąd tak ważne jest, by zadbać o odpowiedni rodzaj higieny tego organu w jamie ustnej. Zaleca ją każdy dentysta. Wołomin w tej materii nie jest odrębny. 


Jak czyścić język? 

Wśród najpopularniejszych sposobów czyszczenia języka jest używanie szczoteczki lub płukanki. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie są to metody najbardziej skuteczne – szczoteczka nie dociera do całej powierzchni języka (ze względu na przeszkodę w postaci odruchów wymiotnych), a płukanki często zawierają alkohol, co powoduje wysychanie jamy ustnej. Jest jednak inny sposób, dostępny od jakiegoś czasu na rynku. Jest nim specjalny przyrząd do czyszczenia języka, czyli tzw. zamiatacz (tongue mate). Jego użycie jest banalnie proste: wystarczy przeciągać go delikatnie po języku od tylnej do przedniej części tyle razy dziennie ile zaleci nam dentysta. Wołomin jest miejscem, w którym uzyskasz szczegółowe porady dotyczące higieny tej newralgicznej części jamy ustnej. Zapraszamy!

Szybki kontakt