Sklepiki szkolne bez niezdrowego jedzenia...

Dziś pierwszy września – pierwszy dzień szkoły, ale również pierwszy dzień obowiązywania nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia. Dotyczy ono asortymentu sklepików szkolnych. Od dziś nie będzie można tam kupić niezdrowych smakołyków. Dentyści się cieszą – będą mniej mieć mniej pracy, a dzieci będą miały zdrowsze zęby. O szczegółach nowego rozwiązania poniżej.


Czego dotyczy rozporządzenie?


Rozporządzenie Ministra Zdrowia to kilkustronicowy zapis z ponad osiemdziesięcioma stronami uzasadnienia. Treść zawiera wymagania jakie musi spełnić dany produkt żywnościowy, żeby można było go sprzedać dzieciom i młodzieży w sklepiku na terenie szkoły. Założeniem jest wyeliminowanie jedzenia bogatego w cukry proste, sól i tłuszcze, w związku z czym w sklepikach nie będzie możliwe zakupienie np. słodyczy. Do słodyczy zalicza się, zgodnie z rozporządzeniem, gumy do żucia, batoniki zbożowe, batoniki z przetworzonych owoców, nieczekoladowe słodycze (z cukrem lub bez), czekolada w każdej formie (poza gorącą czekoladą), każdy produkt zawierający lub pokryty czekoladą lub substancją czekoladopodobną (poza kakao). Ze sklepikowego asortymentu wyeliminowane są również napoje gazowane – od dziś zastąpią je wody gazowane/niegazowane, soki, napoje mleczne/sojowe, kakao, herbata, kawa i gorąca czekolada.


Jak zmiana wpłynie na zdrowie uczniów?


Nie trzeba być geniuszem, żeby wydedukować korzyści płynące z rozporządzenia. Mniej śmieciowego jedzenia w sklepikach oznacza ograniczony dostęp do tego rodzaju żywności i mniejsze spożycie szkodliwych substancji przez dzieci młodzież. Dzięki temu ich zdrowie – w tym zdrowie zębów, ulegnie poprawie. Dentyści alarmują, iż coraz więcej młodszych osób cierpi na próchnicę i inne choroby zębów. Rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia ma zastopować plagę problemów z uzębieniem, która powoli zalewa polskie szkoły. Ma też zachęcić do dbałości o uśmiech od najmłodszych lat.


W trosce o piękny, zdrowy uśmiech, warto regularnie odwiedzać dentystę. W związku z tym, zapraszamy do gabinetów stomatologicznych w Wołominie i Pruszkowie, gdzie czeka na Państwa miła i fachowa obsługa. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Szybki kontakt