Przyczyny krwawienia dziąseł

Zbyt twarda szczoteczka może powodować krwawienie dziąseł

Podczas mycia zębów pojawia się krew, dziąsła są opuchnięte, a podczas jedzenia pojawia się ból. Co może być przyczyną tych dolegliwości?

Przyczyn krwawienia dziąseł może być bardzo wiele. Mogą to być między innymi:

  • Anemia. Choroba ta może być spowodowana niedoborem żelaza, który wynika niekiedy z niewłaściwej diety. Anemia pojawia się też w efekcie zbyt małej ilości płytek krwi wytwarzanej przez organizm, problemów z krzepnięciem krwi lub innych chorób krwi. W przypadku istnienia innych – poza krwawieniem dziąseł – objawów anemii, należy bez zwłoki skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania.

  • Cukrzyca. Jednym z jej objawów mogą być pleśniawki, ropniaki i inne schorzenia jamy ustne, które trudno jest leczyć. Krwawienie dziąseł może być ich konsekwencją. Cukrzycy powinni uważnie dbać o higienę jamy ustnej i pozostawać w stałym kontakcie ze stomatologiem.

  • Niedobór witamin. Niewłaściwa dieta wystarczy, by pojawiło się krwawienie dziąseł. Niedobór witamin może wynikać też z problemów z ich wchłanianiem.

  • Niewłaściwa higiena jamy ustnej. Krwawienie podczas szczotkowania zębów może wynikać też po prostu z uszkodzeń mechanicznych. Zbyt twarda szczoteczka do zębów i nieuważne szczotkowanie może doprowadzić do naruszenia tkanki, a w konsekwencji - krwawienia.


Pruszków, Wołomin – zadaj pytania dentyście

Na pytania dotyczące możliwych przyczyn krwawienia dziąseł najlepiej odpowie lekarz. W pierwszej kolejności warto udać się do stomatologa, który zbada dziąsła i oceni, czy krwawienie pojawiło się w wyniku zaniedbań higieny lub uszkodzeń mechanicznych. Dopiero po wykluczeniu tych czynników można rozważać inne przyczyny. Zapraszamy do naszych gabinetów stomatologicznych w Pruszkowie oraz Wołominie.

Szybki kontakt