Przed założeniem aparatu ortodontycznego...

Ortodoncja - jak przygotować się do leczenia?

Stały aparat ortodontyczny jest skuteczną metodą leczenia wad zgryzu i nieprawidłowości w układzie zębów. Zanim jednak ortodonta założy pacjentowi aparat, zęby muszą być właściwie przygotowane do leczenia. Jakim zabiegom musi się poddać pacjent?

Najważniejsze jest to, aby przed założeniem aparatu wszystkie zęby były wyleczone. Podczas wizyt przygotowawczych dentysta leczy zęby dotknięte próchnicą, wymienia naruszone lub nieszczelne plomby i zakłada nowe. Następnie zdejmuje kamień nazębny, by jak najdokładniej je oczyścić. Niekiedy podejmuje również zabieg lakierowania, którego celem jest wzmocnienie szkliwa.

Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego bardzo ważna jest precyzyjna diagnostyka warunków zgryzowych pacjenta. Na podstawie zdjęcia pantomograficznego (ukazującego wszystkie zęby w jamie ustnej) oraz zdjęcia cefalometrycznego (bocznego zdjęcia czaszki) ocenia się stan uzębienia i opracowuje plan leczenia. Niekiedy zdarza się, że aby osiągnąć zadowalające efekty, konieczne jest usunięcie niektórych zdrowych zębów. Zazwyczaj są to czwórki lub piątki. Dzięki ekstrakcji w jamie ustnej pojawia się przestrzeń, którą mogą wypełnić zęby dotąd nachodzące na siebie. Łatwiej jest uzyskać właściwy układ zębów – pod wpływem aparatu będą stopniowo przemieszczały się, a zgryz będzie się wyrównywał.

Zanim na zęby trafi aparat, trzeba też wykonać tak zwana separację. Na kilka dni między zębami umieszczane są elastyczne gumowe elementy, które mają za zadanie rozsunąć zęby, by pojawiło się miejsce na umieszczenie metalowych pierścieni, na które później zakłada się aparat.


Pruszków, Wołomin – dowiedz się więcej o leczeniu ortodontycznym

Więcej informacji można oczywiście uzyskać podczas wizyty w jednym z naszych gabinetów. Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego każdy pacjent dowie się wszystkiego o tym, jak będzie ono przebiegało, jak się do niego przygotować i jakich efektów można się spodziewać. Zapraszamy do Pruszkowa i Wołomina!

Szybki kontakt