Profilaktyka stomatologiczna to podstawa

Stomatolog radzi: świadomie zapobiegaj chorobom zębów!

Zapobieganie chorobom jamy ustnej jest z pewnością dużo mniej kłopotliwe niż walka z nimi, kiedy już się pojawią. I z pewnością mniej bolesne. Tak naprawdę wystarczy jedynie stosować się do zasad higieny oraz regularnie odwiedzać stomatologa. Warto też uwzględnić zdrowie zębów, komponując codzienne posiłki. Takie podstawowe czynności pozwolą znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy oraz chorób przyzębia.


Najczęstsze problemy stomatologiczne i ich przyczyny


Do najczęstszych problemów z zębami należy próchnica oraz zapalenie przyzębia. Obie te choroby są w głównej mierze spowodowane niewłaściwą higieną jamy ustnej oraz niekorzystnymi nawykami, takimi jak palenie papierosów czy nieodpowiednia dieta.


Aby ich uniknąć, zwykle wystarczy się stosować do następujących zasad:

  • Pilnowanie właściwej higieny jamy ustnej – czyli szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie (a najlepiej po każdym posiłku), nitkowanie zębów oraz – pomocniczo – używanie płynów do płukania jamy ustnej.

  • Regularne kontrole stomatologiczne – przegląd zębów przynajmniej raz na sześć miesięcy.

  • Poddawanie się zabiegom profilaktycznym – skaling, piaskowanie, lakierowanie zębów to zabiegi, dzięki którym można uniknąć próchnicy i odkładania się kamienia nazębnego prowadzącego m.in. do paradontozy.

  • Rezygnacja ze szkodliwych nawyków - np. palenia papierosów czy też spożywania dużych ilości cukru.


Pruszków, Wołomin – uzyskaj poradę stomatologiczną i zadbaj o swoje zęby


Powyższe zasady pozwolą właściwie dbać o zęby. Bardziej szczegółowe informacje na temat higieny oraz zabiegów profilaktycznych można jednak uzyskać w gabinecie dentystycznym. Serdecznie zapraszamy do naszych gabinetów w Pruszkowie oraz Wołominie!

Szybki kontakt