Próchnica butelkowa

Najczęstsze ataki tego rodzaju próchnicy występują na zębach mlecznych. Wyglądem przypomina białe zaplamienia i smugi. Czasami nawet dochodzi do ciemnych odbarwień u niemowlaków, czy małych dzieci. Jest to bardzo niebezpieczne, dlatego należy szybko podjąć leczenie, z tego względu, że rozprzestrzenia się bardzo szybko, co może źle wpłynąć na pozostałe uzębienie.


Próchnica butelkowa jest spotykana zazwyczaj u niemowląt i dzieci do czwartego, bądź nawet piątego roku życia. Dalsza faza odbarwienia może przybrać ciemniejsze kolory, od brązu po czerń. Pojawia się to zazwyczaj na przednich zębach, w pobliżu dziąseł a czasami nawet atakowana zostaje wewnętrzna strona i jest to ciężkie do zauważenia. Nie leczenie próchnicy bardzo źle wpływa na jamę ustną, gdyż w bardzo szybkim tempie może objąć pozostałe uzębienie.


Próchnica butelkowa- jak powstaje?


Sama nazwa już mówi nam bardzo dużo. Powstaje ona podczas kontaktu powierzchni zębów z butelką. Nie jest to jednak jedyna przyczyna. Próchnicy butelkowej może nabawić się także dziecko, które pije z kubków niekapów. Najczęściej dochodzi do tego wtedy, kiedy podajemy maluchowi napoje dosładzane, lub takich w których mamy do czynienia z naturalnymi cukrami czyli np. soki. Coś takiego stwarza idealne podłoże dla rozwijających się bakterii, które potrafią wytworzyć kwasy niszczące szkliwo. Duża szansa na rozprzestrzenienie się mikrobów jest wtedy, kiedy maluch pije w nocy. W razie ogromnych problemów z próchnicą niezbędna jest także wizyta u dentysty.


Prószków i Wołmin -walka z próchnicą butelkową


Aby zapobiec próchnicy butelkowej należy dostosować się do kilku zasad. W pierwszej kolejności jest oczywiście mowa o utrzymywaniu higieny w jamie ustnej. Jeśli niemowlakowi nie wyrosły jeszcze zęby, warto jest przemywać jego dziąsła. Najlepiej zastosować w tym celu jałowego gazika moczonego w wystudzonej wodzie. Przy pojawieniu się pierwszych ząbków dobrze jest sięgnąć po silikonową szczoteczkę. Każdy stomatolog będzie też doradzał odpowiednią pastę i regularną higienę jamy ustnej.
Po więcej porad zapraszamy do naszych gabinetów stomatologicznych w Prószkowie i Wołminie. Czekamy na Ciebie!

Szybki kontakt