Prawidłowe mycie zębów- jak to robić?

Większości z was na pewno wydaje się, że mycie zębów to nic skomplikowanego, ale jaka jest rzeczywistość? Myjąc zęby musimy mieć świadomość tego, że nie wystarczy tylko wykonać kilka ruchów szczoteczką, gdyż podzielone jest to tak naprawdę na kilka etapów. Dzięki dokładnemu wyczyszczeniu zębów zmniejszamy ryzyko na rozmnożenie bakterii, a nasz uśmiech stanie się jeszcze piękniejszy.

Prawidłowe mycie zębów możemy podzielić na cztery etapy na które składa się:


  1. Używanie nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni między zębami.

  2. Szczotkowanie zębów przy użyciu szczoteczki i pasty

  3. Czyszczenie języka specjalną skrobaczką

  4. Płukanie płynem jamy ustnej


Jak używać nici dentystycznej?


Nitkowanie zębów jest zalecane przez każdego stomatologa. W pierwszej kolejności należy uciąć odpowiednią długość nici a następnie owijamy nią wokół końce palców wskazujących. Następnie bez większego strachu wystarczy wsunąć nitkę pomiędzy zęby i przesuwać nią na boki. Podczas czyszczenia zębów znajdujących się w górnej szczęce, staraj się zawsze kierować nitkę do dołu, w przypadku dolnych zębów na odwrót. Nie zapomnij wymienić nitki, jeśli masz w zamiarach czyścić kolejną przestrzeń pomiędzy zębami. Nie wykonuj także dynamicznych ruchów, chodzi o to, aby się nie skaleczyć. Całe czyszczenie powinno trwać około minuty.


Prawidłowe szczotkowanie zębów


Mycie zębów powinno mieć swój początek na zewnętrznej powierzchni zęba. Należy to oczywiście robić przy zaciśniętej szczęce. Dalszy etap to mycie tej powierzchni, którą żujemy pokarm, lecz wtedy zęby należy już nieco rozchylić. Później przechodzimy do części wewnętrznej.
Profesjonalne mycie zębów zależy jednak w dużej mierze od odpowiedniej techniki. Wyróżniane są dwie najlepsze:

okrężna – ustawiamy główkę szczotki prostopadle do linii zębów i wykonujemy delikatne okrężne ruchy.

wymiatająca – ustawiamy główkę szczotki pod kątem 45 stopni, następnie wykonujemy małe okrężne ruchy blisko dziąseł oraz wymiatające od dołu do góry


Prószków i Wołmin- najlepsze gabinety dentystyczne dla Ciebie


Masz problem z zębami i nie wiesz, co na to poradzić? Odwiedź nasze gabinety dentystyczne w Prószkowie i Wołminie. Gwarantujemy profesjonalne zabiegi i pomoc stomatologiczną. Nie zwlekaj, czekamy na Ciebie!

Szybki kontakt