Poznaj tajemnice lakowania zębów

Wśród zabiegów dentystycznych warto jest skupić się na tych, które uchronią nasze zęby przed atakiem próchnicy i innymi, niebezpiecznymi wirusami. Warto więc spojrzeć w kierunku lakowania. Zabieg ten ma działanie profilaktyczne, które zabezpiecza bruzdy zębów przed niechcianymi bakteriami próchnicy.


Kiedy lakujemy zęby?


Zabiegu tego można dokonać na wszystkich zębach trzonowych i przedtrzonowych - zarówno stałych, jak i mlecznych i to w każdym gabinecie dentystycznym. Lakowanie powinno być na jednej z pierwszych wizyt u stomatologa. Najlepiej skupić się od razu na świeżych, stałych trzonowcach u dzieci w wieku 6 do 8 lat. Nie należy po takim zabiegu zapomnieć o wizytach kontrolnych. Dzięki temu zabezpieczymy kolejne zęby i uchronimy je przed niechcianą próchnicą w tak młodym wieku.


Lakowanie zębów – przebieg


Ów zabieg dentystyczny zalicza się do tych szybkich i bezbolesnych. Młody pacjent ma nawet możliwość, by wybrać sobie odcień lakieru. Stomatolog zaczyna od oczyszczenia powierzchni zęba szczoteczką, która nie różni się wyglądem od tej elektrycznej, dostępnej w sklepach. Robi się to po to, aby odpowiednio przymocować lak do powierzchni zęba. Następnie, na ząb nanoszony jest wytrawiacz o żelowej konsystencji, który potem należy wypłukać wodą. Ząb musi zostać także odpowiednio wysuszony, dlatego stosuje się liglinę, która wchłania nadmiar śliny. Ostatnim etapem jest naniesienie na zęby, przez stomatologa laku, o cienkiej warstwie, jaką należy odpowiednio rozprowadzić po wszystkich bruzdach zębowych. Na sam koniec następuje oświetlanie lampą laku. Jej zadaniem jest zawiązanie preparatu, doprowadzając go do konsystencji stałej.


Szybki kontakt