Polacy za mało wiedzą o higienie?

Dentysta podpowie, jak właściwie dbać o zęby

Jak wskazują statystyki, zdecydowana większość Polaków ma problem z próchnicą lub innymi chorobami w obrębie jamy ustnej. 


Najbardziej niepokojący jest fakt, że zwykle choroby te wynikają z braku odpowiedniej higieny. A to z kolei jest konsekwencją niewystarczającej wiedzy na temat tego, jak powinno się właściwie dbać o zęby.


Problemy stomatologiczne Polaków


Dane statystyczne, które udostępnia program Monitorowania Zdrowia Jamy Ustnej Populacji Polskiej wskazują, że niemal wszyscy Polacy mają problem ze zdrowiem jamy ustnej. Da się go zauważyć już wśród dzieci - jedynie 14% polskich 6-latków nie ma próchnicy. Z wiekiem niestety jest już tylko gorzej, gdyż zaledwie 4% osób w wieku 18 lat nie cierpi na próchnicę, a aż 10% z nich musiało usunąć przynajmniej jeden ząb w wyniku tej choroby. Wśród osób w wieku 35-44 lata zaledwie 1,6% w przypadku mieszkańców dużych miast i 0,8% w przypadku mieszkańców małych miejscowości nie choruje na żadne choroby przyzębia. Natomiast osoby w wieku 65-74 lata statystycznie mają zachowane mniej niż połowę zębów (w dużych miastach jest to średnio 14,3, a w małych miejscowościach – 12,8).


Dentyści podkreślają, że główną przyczyną jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Choć większość Polaków (70%) deklaruje, że szczotkuje zęby 2 razy dziennie, to pozostali niestety nie spełniają nawet tego podstawowego obowiązku względem swojej jamy ustnej. Polacy często też myją zęby nieprawidłowo lub zbyt krótko, a ponadto wciąż niechętnie odwiedzają dentystów.


Problemem jest niewystarczająca wiedza o technikach mycia zębów czy sposobach dbania o jamę ustną w ogóle. Dentyści podkreślają, że jedyną drogą, by ograniczyć ten problem, jest edukacja, najlepiej już od najwcześniejszych lat. Wiedza o higienie oraz właściwe nawyki być może sprawią, że za kilka lat statystyki będą wyglądały zdecydowanie lepiej niż te przedstawione powyżej.


Wołomin, Pruszków – przyjdź do dentysty i zadbaj o swoje zęby już teraz


Dentyści pracujący w naszych gabinetach w Wołominie i Pruszkowie zajmują się nie tylko wykonywaniem zabiegów stomatologicznych, ale chętnie udzielają precyzyjnych i wyczerpujących informacji na temat sposobów dbania o jamę ustną. Zachęcamy zatem do odwiedzania naszych gabinetów i do zadawania pytań. Odpowiednia wiedza w połączeniu z profesjonalną opieką stomatologiczną to podstawa zdrowia zębów!

Szybki kontakt