Polacy nie przestają bać się dentystów

Powszechny jest strach przed dentystą

Strach przed dentystą wśród Polaków wcale nie maleje. Potwierdzają to wyniki ankiet przeprowadzonych przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi wśród pacjentów łódzkiego Centralnego Szpitala Klinicznego UM. 


Uczestnicy ankiety pytani byli między innymi o swoje odczucia dotyczące wizyt u dentysty. Około 2/3 ankietowanych odpowiedziało, że przed leczeniem stomatologicznym odczuwa lekki lub umiarkowany strach, co piąty wyznał, że bardzo boi się dentysty, a około 10% zadeklarowało, ze cierpi na dentofobię, czyli lęk paniczny.


Co budzi największy lęk?


Pacjenci gabinetów dentystycznych najbardziej boją się samego zabiegu – opracowywania ubytku. Obawiają się także podawania znieczulenia. Z ankiet wynika też, że strach pacjentów narasta stopniowo przed wizytą. Niepokój pojawia się już tego samego dnia, wzrasta w poczekalni podczas oczekiwania na wejście do gabinetu, a największy jest bezpośrednio przed samym zabiegiem.


Panie boją się bardziej?


Wyniki badania wskazują, że to kobiety częściej boją się stomatologa. Autorzy ankiety przyznają jednak, że mężczyźni często mniej otwarcie i szczerze odpowiadają na pytania dotyczące ich odczuć, więc być może część z nich po prostu nie przyznała się do odczuwanego lęku lub zaniżyła jego natężenie.


Pokonujemy lęk w trosce o własne zdrowie


Mimo tych wszystkich faktów, inne statystyki pokazują, że Polacy odwiedzają dentystów coraz częściej. Świadomość konsekwencji wynikających z zaniedbania leczenia jamy ustnej nakłania ich do coraz bardziej regularnych wizyt pomimo odczuwanego strachu. Miejmy nadzieję, że wkrótce te negatywne emocje znikną, zwłaszcza że obecnie stosowane metody leczenia nie są już tak bolesne, jak jeszcze kilkanaście lat temu, a regularne odwiedzanie dentysty i właściwa higiena pozwolą ten ból wyeliminować całkowicie – gdyż podczas wizyt nie będzie potrzeby ingerencji w strukturę zęba.


Odwiedź dentystę w Pruszkowie lub w Wołominie


Obawiasz się dentysty? Przełam się! Zachęcamy do odwiedzin w naszym gabinecie – być może wizyta u nas sprawi, że Twoje lęki znikną. Przekonasz się, że gabinet dentystyczny to miejsce przyjazne i sympatyczne, a im częściej będziesz je odwiedzać, tym wizyty będą mniej stresujące. Zapraszamy!

Szybki kontakt