Nabiał a zęby

Troska o zęby to nie tylko regularne wizyty u dentysty czy dokładne szczotkowanie zębów zgodnie z przyjętymi technikami, o których już wspominaliśmy. Zdrowe, piękne zęby to także odpowiednia dieta, w której nie powinno zabraknąć produktów mlecznych. Są jednak opinie, które twierdzą inaczej. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić obydwa stanowiska.


Jak nabiał działa na zęby?


Różne są opinie na temat działania mleka na żeby – również wśród dentystów pojawiają się sprzeczne opinie. Według jednego ze stanowisk mleko i przetwory mleczne mają w swoim składzie kwas mlekowy, który zbawiennie działa na nasze zęby. Ponadto zawarte w jogurtach proteiny przylegając do ściany zębów chronią je przed atakiem szkodliwych bakterii. Spożywanie twarogu wzmaga natomiast produkcję śliny, która usuwa zanieczyszczenia z zębów. Nabiał ma też właściwości wzmacniające – dzięki zawartości wapnia chroni i buduje kości utrzymujące zęby we właściwym miejscu. Wypijanie szklanki mleka do śniadania to zwyczaj, który pamiętamy z dzieciństwa, jednak warto do niego wrócić, bo nasze zęby wciąż mogą na nim skorzystać.


Weganie o nabiale


Weganie (osoby nie spożywające mięsa i produktów odzwierzęcych), wśród których są też dentyści twierdzą, że „Nie ma dostatecznych dowodów na to, by wspierać żywieniowe rekomendacje skupiające się na zwiększonym spożyciu mleka i jego produktów w celu promocji mineralizacji kości u dzieci i młodzieży” (Lanou 2006) Nie da się ukryć, że mleko produkowane przemysłowo mało ma wspólnego z prawdziwym mlekiem – poddawane jest ono procesowi pasteryzacji, ultrapasteryzacji i homogenizacji, które wpływają na zmianę struktury mleka, a co za tym idzie na jego właściwości. Poza tym wiele produktów mlecznych jest wzbogacanych dodatkowo cukrem, co ma katastrofalny wręcz wpływ na stan zębów. Warto zatem rozważyć czy udział mleka w diecie jest konieczny – można go, zdaniem wegan, z powodzeniem zastąpić produktami roślinnymi. A jaka jest Państwa opinia? 

 Bez względu na rodzaj diety, warto konsultować się regularnie z dentystą. Pruszków i Wołomin to miasta, w których doświadczysz opieki na najwyższym poziomie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Szybki kontakt