Na czym polega endodoncja?

Pisaliśmy już na naszej stronie o różnych obliczach stomatologii, między innymi o protetyce i ortodoncji. Dziś eksplorować będziemy obszar endodoncji, czyli innymi słowy leczenia kanałowego – leczenia, które sprawia, że pacjenci omijają szerokim łukiem gabinet stomatologiczny. Pruszków i Wołomin posiadają jednak gabinety z taką kadrą, która złagodzi ból leczenia endodontycznego. Zanim jednak nas odwiedzisz, dowiedz się na czym ono polega.


Endodoncja , czyli leczenie kanałowe w pigułce


gabinet_stomatologiczny_pruszkowLeczenie endodontyczne opiera się na trzech podstawowych kwestiach. W pierwszej kolejności zajmuje się wyeliminowaniem zainfekowanych tkanek ze środka zęba. Kolejnym etapem jest poszerzenie kanału korzeniowego, w czym pomocne są narzędzia ręczne i maszynowe, aa także specjalne płyny, których celem jest rozpuszczenie usuwanej ze ścian kanału tkanki. Na koniec kanał jest wypełniany materiałem, który zwie się gutaperka – jest on kondensowany na ciepło lub na zimno. Kiedy skorzystać z leczenia kanałowego? 


Leczenie endodontyczne jest koniecznością w momencie, kiedy we wnętrzu zęba dojdzie do nieodwracalnego stanu zapalnego na skutek nieleczonej próchnicy. Pojawia się wówczas ból, który skłania nas do pójścia do gabinetu stomatologicznego. Im szybciej uda się zdiagnozować i dokonać zabiegów kanałowych – tym większa szansa na zachowanie zęba i uśmierzenie bólu. Leczenie kanałowe stosuje się również w przypadku urazu zęba, a także w przypadkach zgorzeli miazgi czy zapaleń tkanek otaczających korzeń zęba. Masz traumę leczenia kanałowego? Postaramy się ja zweryfikować! Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Pruszkowie i Wołominie.

Szybki kontakt