Masz aparat ortodontyczny? Te porady mogą Ci pomóc!

Piękne zęby dzięku leczeniu ortodontycznemu

Noszenie stałego aparatu ortodontycznego wymaga szczególnej dbałości o zęby. 


Każdy pacjent, który poddaje się takiemu leczeniu, jest szczegółowo instruowany przez ortodontę o zasadach higieny, diecie i innych wskazaniach, których odtąd będzie musiał przestrzegać. 


Kiedy pojawiają się wątpliwości, należy zapytać lekarza o poradę. Warto też zapoznać się z poniższą listą.


  1. Każdy pacjent może wybrać dowolną pastę do zębów poza pastami wybielającymi, chyba że jego lekarz da mu inne zalecenia. Niekiedy niezbędna jest pasta o wyższej zawartości fluoru lub zamienne używanie różnych wskazanych przez ortodontę past.

  2. Co jeść i czego nie jeść? Powinno się unikać pokarmów lepkich oraz zbyt słodkich, nie wolno także żuć gumy. Bardzo twarde pokarmy (np. orzechy czy pestki) mogą skutkować zniszczeniem aparatu, podobnie jak twarde owoce i warzywa (np. marchewka) – te należy kroić na mniejsze kawałki i unikać odgryzania fragmentów przednimi zębami.

  3. Po wypiciu słodkich napojów należy przepłukać usta.

  4. Czyszczenie zębów powinno się odbywać po każdym posiłku, z użyciem szczoteczek ortodontycznych. O tym, jak właściwie szczotkować zęby, informuje ortodonta, który może zademonstrować najlepszą metodę.

  5. Jeśli aparat podrażnia wargi lub policzki uszkadzając błonę śluzową, należy zastosować specjalny wosk ochronny, a usta płukać płukankami leczniczymi. Można także użyć poleconej przez dentystę maści.

  6. Podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego można leczyć się w gabinecie dentystycznym - poddawać się zabiegom profilaktycznym czy też leczeniu zachowawczemu.


Pruszków, Wołomin – ortodonci zapraszają


Odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej jest ważne dla każdego, jednak w przypadku pacjentów leczących się u ortodonty jest odrobinę trudniejsze. Dlatego też warto poświęcić tej kwestii więcej uwagi. Jeśli nosisz aparat i masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak właściwie dbać o swoje zęby, odwiedź swojego dentystę w Pruszkowie lub w Wołominie, a on z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości. Zapraszamy!

Szybki kontakt