Leki mogą szkodzić jamie ustnej

Leki - poinformuj stomatologa o lekach, które przyjmujesz

Problemy z zębami oraz z ogólnym zdrowiem jamy ustnej wynikają niekiedy nie z zaniedbania higieny lub wizyt u dentysty, ale z faktu stosowania określonych leków. Niektóre z powstających w ten sposób chorób i dolegliwości to:


  • Próchnica – za jej powstawanie bardzo często odpowiedzialne są syropy przeciwkaszlowe oraz tabletki do ssania. Oba te leki zwierają dużo cukru, który przywiera do zębów i staje się pożywką dla bakterii próchnicowych. Dlatego niezwykle istotne jest, by podczas przeziębień wyjątkowo uważnie dbać o higienę jamy ustnej. Warto też zapytać w aptece o leki, które nie mają w składzie cukru.

  • Owrzodzenia jamy ustnej – mogą się pojawić, gdy często przyjmuje się substancje takie jak aspiryna, penicyliny, fenytoina (stosowana m.in. w leczeniu padaczki i chorób układu krążenia), sulfonamidy (obecne np. w niektórych środkach odkażających i przeciwzapalnych), streptomycyna (stosowana w leczeniu gruźlicy).

  • Kserostomia, czyli wysuszenie śluzówki jamy ustnej. Mogą ją wywoływać leki na Parkinsona i Alzheimera, antydepresanty, leki przeciwpsychotyczne, leki przeciwhistaminowe, niektóre leki na nadciśnienie i wiele innych. Suchość w jamie ustnej zwiększa ryzyko próchnicy i przyspiesza odkładanie się kamienia nazębnego. Przyjmując takie leki, warto stosować także preparaty nawilżające śluzówkę Wydzielanie śliny wspomaga też żucie gumy bez cukru.

  • Grzybica – może się pojawić w efekcie przyjmowania antybiotyków, niekiedy wywołują ją także leki inhalacyjne.


Poinformuj dentystę o przyjmowanych lekach


Jeśli stale lub okresowo przyjmujesz leki, warto abyś poinformował o tym swojego dentystę. Dzięki temu lekarz będzie mógł lepiej dostosować metody leczenia do Twoich potrzeb, przeprowadzić dodatkowe zabiegi profilaktyczne i udzielić Ci cennych porad dotyczących dbania o zęby.

Szybki kontakt