Lakowanie czy lakierowanie zębów?

Zabiegi dentystyczne - lakierowanie i lakowanie

W ramach profilaktyki stomatologicznej oferowane są między innymi zabiegi lakowania i lakierowania zębów. Oba stosuje się zwłaszcza w przypadku dzieci. Czy któryś z nich skuteczniej chroni przed próchnicą? To pytanie zadali sobie walijscy dentyści. Chcąc uzyskać na nie odpowiedź, przeprowadzili badania na uczniach szkół podstawowych. Trwały trzy lata, a nadzorował je prof. Ivor Chestnutt z Cardiff University School of Dentistry. Co udało się odkryć?


Lakowanie i lakierowanie – dwa sposoby na profilaktykę próchnicy zębów

Spośród uczniów z 66 walijskich szkół podstawowych wybrano ponad 1000 małych pacjentów. Początkowo sprawdzono stan ich zębów, a następnie podzielono ich na dwie grupy. Połowę dzieci poddawano lakierowaniu, a połowę lakowaniu. Zabiegi były wykonywane co pół roku przez trzy lata. W całości badania uczestniczyło ostatecznie 835 uczniów, spośród których 417 miało lakowane zęby, a 418 – lakierowane. Ich zęby były kontrolowane po upływie roku, dwóch lat oraz na koniec badania.


Wyniki badań – który zabieg profilaktyczny jest skuteczniejszy?

Po upływie trzech lat zdiagnozowano próchnicę u niemal 1/5 dzieci poddawanych zabiegom. W grupie tych, których zęby były lakowane, ubytki próchnicze zaobserwowano u 19,6% pacjentów, natomiast w grupie lakierowanych próchnica pojawiła się u 17,5%. Choć na pierwszy rzut oka nasuwa się wniosek, że lakierowanie jest metodą skuteczniejszą, to badacze zaznaczają, że różnica jest zbyt mała, aby na tej podstawie móc to ocenić. Niewątpliwie jednak każda z tych metod ochroniła 4/5 dzieci przed próchnicą – warto więc wybrać którąkolwiek z nich, chcąc jak najlepiej zadbać o zdrowie dziecięcych zębów.


Pruszków, Wołomin – zapraszamy do gabinetów dentystycznych

Obie wyżej opisane metody dostępne są w naszych gabinetach stomatologicznych w Pruszkowie i Wołominie. Zachęcamy do odwiedzin – z pewnością warto skorzystać z tych profesjonalnych zabiegów profilaktycznych.


Szybki kontakt