Kilka słów o fluoryzacji

Piękny uśmiech - dentysta pomoże Ci o niego zadbać

Jednym najważniejszych pierwiastków chemicznych, dzięki którym nasze zęby mogą zachować zdrowie, jest fluor. 


Jego rolą jest wzmacnianie struktury szkliwa oraz ochrona przed szkodliwymi dla zębów bakteriami. Codzienna dawka fluoru, której potrzebuje nasz organizm, zwykle dostarczana jest razem z żywnością oraz podczas mycia zębów pastą z fluorem. Jednakże niekiedy dla dodatkowej ochrony wykonuje się zabieg fluoryzacji.


Fluoryzacja – zabieg dla zdrowia zębów


Fluoryzacja to zabieg profilaktyczny, który polega na pokryciu powierzchni zębów warstwą lakieru lub żelu o wysokiej zawartości fluoru. Czynność tę wykonuje stomatolog, który kontroluje ilość fluoru przyjmowaną przez organizm pacjenta,. Niekiedy fluoryzacja przejawia się w innej formie – dentysta może np. zlecić pacjentowi mycie zębów pastą o zwiększonym stężeniu tego pierwiastka przez ściśle określony czas.


Fluoryzacji poddaje się zarówno zęby stałe, jak i mleczne. Zabieg ten musi być wykonywany pod ścisłą kontrolą stomatologa, ponieważ nadmiar fluoru może być szkodliwy nie tylko dla samych zębów, ale także i dla całego organizmu.


Jakie są główne cele fluoryzacji?


  • pomoc w zapobieganiu rozwoju próchnicy, także próchnicy wtórnej (i m.in. przy leczeniu ortodontycznym lub protetycznym),

  • reminalizacja szkliwa,

  • leczenie problemu nadwrażliwych zębów.


O szczegóły dotyczące zabiegu – jego przebiegu, wskazań czy ceny – należy pytać w gabinecie stomatologicznym. Zapraszamy do naszych gabinetów w Pruszkowie oraz Wołominie, w których także można z niego skorzystać.  

Szybki kontakt