Jak walczyć z halitozą?

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust, to dolegliwość, która może dotyczyć nawet połowy społeczeństwa. Jest to też jeden z problemów, które najczęściej wymieniają pacjenci podczas wizyt kontrolnych u stomatologa.


Halitoza – co jest przyczyną jej występowania?

Problem ten od czasu do czasu dotyczy każdego z nas. Np. gdy prześpimy noc z otwartymi ustami, jama ustna jest przesuszona i w efekcie pojawia się przykry zapach. Nie należy się nim jednak przejmować, jeśli doświadczamy tego tylko czasami. Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust Kłopot pojawia się wtedy, gdy halitoza trwa nieustannie – wtedy możemy się niepokoić, gdyż świadczy to o problemach zdrowotnych, z którymi zmaga się jama ustna lub inne części organizmu. Jest to też częsta dolegliwość u palaczy.


W zdecydowanej większość przypadków przyczyną halitozy są problemy jamy ustnej – rozwijające się tam bakterie produkują związki wydzielające nieprzyjemny zapach. Niekiedy jednak dolegliwość ta wynika z problemów z układem pokarmowym, oddechowym lub moczowym. W niektórych przypadkach przyczyna leży w niewłaściwej diecie lub w lekach, które przyjmuje pacjent.


Pozbądź się nieprzyjemnego zapachu

Jak walczyć z halitozą? Oczywiście stosować się do podstawowych zasad higieny – regularnie szczotkować i nitkować zęby, nie zapominać też o czyszczeniu języka. Warto stosować na co dzień płyny do płukania jamy ustnej, które pomogą pozbyć się bakterii. Należy jednak unikać tych, które zawierają w składzie alkohol lub chlorheksydynę, gdyż może ona niszczyć także korzystne dla nas środowisko bakteryjne i zaburzając równowagę w jamie ustnej powodować inne problemy zdrowotne (np. choroby przyzębia).


Pruszków, Wołomin – o porady zawsze pytaj stomatologa!

O inne sposoby walki z ta dolegliwością warto też zapytać stomatologa, który zbada przyczyny problemu i udzieli niezbędnych porad. Odwiedź nasz gabinet – zapraszamy do Wołomina i Pruszkowa po poradę, na leczenie lub wizytę kontrolną.

Szybki kontakt