Jak uczyć dzieci dbania o zęby?

Jak zachęcić dzieci do dbania o zęby?

Wiele dzieci niechętnie myje zęby, z lękiem myśli o wizycie u dentysty, a w konsekwencji ma problemy z próchnicą już od najmłodszych lat. Próchnica zębów mlecznych jest bardzo groźna dla zdrowia dziecka w ogóle, może też z łatwością przenieść się na zęby stałe, gdy dziecko będzie starsze. Dlatego już kilkulatki powinny mieć nawyk regularnego mycia zębów oraz być świadome tego, jak ważna jest ogólna higiena jamy ustnej. Jak można nauczyć dzieci dbania o zęby? Stosując metody dostosowane do ich wieku!


  • Niech mycie zębów będzie zabawą

Nie zmuszaj dziecka do mycia zębów i unikaj nerwowej atmosfery, nawet jeśli dziecko będzie niechętne i kapryśne. Postaraj się, żeby szczotkowanie zębów kojarzyło mu się z zabawą. Możesz kupić kolorową pastę do zębów i pozwolić dziecku samodzielnie wybrać szczoteczkę w sklepie. Zachęcaj – ale nie przymuszaj. Inaczej efekty będą odwrotne do zamierzonych. W przypadku starszych dzieci pomaga też rozmowa i wytłumaczenie, dlaczego dbanie o zdrowie zębów jest tak ważne.


  • Odwiedziny u dentysty – ważne i pozytywne wydarzenie

Zadbaj o to, by każda wizyta stomatologiczna była dla dziecka pozytywnym wydarzeniem. Wybierz gabinet dostosowany do potrzeb małych pacjentów. Zachęcaj dziecko do odwiedzenia dentysty jeszcze przed wizytą, a w trakcie jej trwania postaraj się, by nie odczuwało stresu ani niepokoju.


  • Gry i zabawy edukacyjne

Świetnym sposobem na zachęcenie dziecka do dbania o zęby są różnorodne gry, aplikacje mobilne oraz edukacyjne filmy animowane. W ramach akcji "Dzieciństwo bez próchnicy" powstała np. bezpłatna aplikacja, której bohater – Królik Pampiś – wprowadza dzieci w tę tematykę w formie zabawy i przeżywanych wspólnie z nim przygód. Warto zastosować takie rozwiązania, by oswoić dzieci z zasadami higieny oraz wizytami u dentysty.


Pruszków, Wołomin – gabinety dentystyczne zapraszają najmłodszych!


Zachęcamy rodziców do odwiedzania naszych gabinetów dentystycznych wraz ze swoimi pociechami. Nie tylko zbadamy i zadbamy o ich zęby, ale podpowiemy też, jak robić to na co dzień. Zapraszamy!

Szybki kontakt