Jak postępować z ósemkami?

Chirurgia stomatologiczna - wyrywanie ósemek

Ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości, są bardzo często usuwane zanim jeszcze pojawią się na powierzchni dziąsła. W założeniu zabieg ekstrakcji ósemki nie jest niezbędny, chyba że występują wskazania medyczne do jego przeprowadzenia. 


Te jednak pojawiają się coraz częściej – w jamie ustnej brakuje miejsca na dodatkowy ząb, więc zwykle wyżyna się on pod nieprawidłowym kątem, powodując dolegliwości bólowe i zagrażając układowi pozostałych zębów.


Jak twierdzą naukowcy, zjawisko to pojawia się obecnie coraz częściej. Wynika to ze współczesnych zwyczajów żywieniowych – np. zbyt „miękkiej” diety w dzieciństwie, długotrwałego używania butelek ze smoczkami oraz diety ubogiej w cenne dla zębów witaminy K i D, co prowadzi do zaburzeń w rozwoju kości szczęki.


Gabinet stomatologiczny: jak przebiega wyrywanie ósemki?


O tym, czy ząb mądrości trzeba wyrwać, decyduje stomatolog po przeanalizowaniu zdjęcia pantomograficznego. Jeśli ząb rośnie krzywo, jego usunięcie to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Można to zrobić nawet wtedy, gdy ząb jeszcze nie zaczął się wyżynać. Zabieg przeprowadzany jest przez stomatologa ze specjalnością chirurgiczną.


Pacjentowi podawane jest znieczulenie, dlatego też zabieg jest bezbolesny. Dolegliwości mogą się pojawić w okresie rekonwalescencji – dziąsło po zabiegu i założeniu szwów początkowo może być opuchnięte i wrażliwe. Po kilku dniach wszystko jednak powinno wrócić do normy. W przypadku szwów nierozpuszczalnych, po około tygodniu trzeba się zgłosić do gabinetu dentystycznego na ich zdjęcie.  

Szybki kontakt