Jak palenie szkodzi zębom?

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zębów

Papierosy zawierają wiele substancji chemicznych, które są toksyczne dla organizmu. Styczność z nimi pozostawia ślad także na zębach. Jedną z takich substancji jest tlenek węgla, który odpowiada za niedotlenienie krwi, a w efekcie także tkanek. Obniżony metabolizm komórek i ich niewłaściwe odżywienie może skutkować rozmaitymi chorobami w obrębie jamy ustnej.


U palaczy szybciej odkłada się także kamień nazębny, a ten bywa przyczyną powstawania chorób przyzębia, takich jak np. paradontoza. W efekcie palenie może także doprowadzić do przedwczesnej utraty zębów.


A co z wyglądem? Substancje zawarte w papierosach silnie przebarwiają zęby, a plamy powstałe w wyniku palenia bardzo trudno jest usunąć. Istnieją oczywiście specjalne pasty do zębów przeznaczone dla palaczy, jednak ich długie stosowanie może uszkadzać szkliwo, a zatem dodatkowo zagrażać zdrowiu i kondycji zębów. Jedyną metodą wybielania, która w ich przypadku może przynieść trwałe efekty, jest wybielanie laserowe pod okiem dentysty.


Palacze mają też niekiedy problemy z utrzymaniem świeżego oddechu, pomimo właściwej higieny. Inną nieprzyjemną konsekwencją palenia są obniżone odczucia smakowe, uczucie suchości w ustach, nadwrażliwa i podatna na uszkodzenia śluzówka w jamie ustnej.


Jak uniknąć tych wszystkich konsekwencji? Oczywiście najlepiej zrezygnować całkowicie z palenia papierosów, a przynajmniej możliwie je ograniczyć. Należy też bezwzględnie dbać o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać stomatologa, który może na bieżąco kontrolować stan zdrowia zębów i dziąseł oraz reagować w razie jakichkolwiek problemów i dolegliwości.


Pruszków, Wołomin – odwiedź swojego stomatologa już dziś


Zapraszamy do odwiedzin w naszych gabinetach stomatologicznych. Oferujemy zabiegi profilaktyczne, lecznicze oraz z zakresu stomatologii estetycznej. Zadbamy o Twoje zęby najlepiej jak potrafimy – zarejestruj wizytę już teraz!

Szybki kontakt