Gabinety stomatologiczne w każdej szkole?

Dzieci powinny regularnie odwiedzać dentystę

Pomysł wprowadzenia gabinetów dentystycznych do szkół jest szeroko poruszany zarówno w środowisku stomatologicznym, jak i pedagogicznym. Jest popierany przez wiele środowisk i instytucji, których celem jest dbanie o zdrowie dzieci i młodzieży


W budżecie państwa wciąż jednak brakuje pieniędzy na ten cel. Być może już wkrótce się to zmieni?


Dentysta w szkole – jakie są zalety takiego rozwiązania?


Obecność gabinetu dentystycznego w szkole znacznie ułatwiłaby dostęp małych pacjentów zarówno do zabiegów leczniczych, jak i profilaktycznych. Regularne kontrole stanu jamy ustnej w dużym stopniu wyeliminowałyby ryzyko rozwijania się próchnicy. Nie wszyscy rodzice potrafią zapewnić swoim dzieciom właściwą opiekę dentystyczną – ze względu na jej utrudnioną dostępność w danym rejonie, koszty zabiegów wykonywanych poza NFZ, na które nie mogą sobie pozwolić, czy choćby przez niewystarczającą wiedzę o tym, jak ta opieka powinna wglądać. Dentysta szkolny mógłby natomiast mieć dzieci pod stałą opieką, zdejmując tę odpowiedzialność z ramion rodziców.


Co stoi na przeszkodzie?


Niestety największą przeszkodą dla wprowadzenia tego rozwiązania są finanse. Wyposażenie gabinetów dentystycznych jest bardzo kosztowne, a zatrudnienie specjalistów oraz asystentów oznacza konieczność stworzenia tysięcy nowych miejsc pracy, które także muszą być opłacone. Dlatego kwestia ta wciąż nie pozostaje rozstrzygnięta. Mimo to liczymy na to, że już wkrótce w budżecie państwa znajdzie się miejsce na taką inwestycję, dzięki czemu dbanie o zdrowie dziecięcych uśmiechów stanie się dużo łatwiejsze i bardziej efektywne.

Szybki kontakt