Czy wybielanie szkodzi zębom?

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Celem wybielania zębów jest poprawa ich wyglądu. Białe zęby prezentują się estetyczniej, a wiele osób znacznie chętniej się uśmiecha wiedząc, że ich uśmiech jest atrakcyjny. 


Czy jednak zabiegi wybielania są w stu procentach bezpieczne? Niestety nie wszystkie.

Ryzykowne domowe wybielanie


Nie zawsze dobrym pomysłem jest stosowanie tak zwanych domowych metod wybielania zębów – np. z użyciem soku z cytryny, sody czy innych powszechnie dostępnych substancji. Wiele osób rozpoczyna stosowanie takich metod sugerując się artykułami znalezionymi w internecie. Bardzo często jednak nie jest w nich uwzględnione ryzyko – np. zagrożenie zniszczenia szkliwa. Efektywność tych metod także może być różna – aby efekt wybielenia się utrzymywał, często trzeba je stosować długotrwale, co może być niebezpieczne dla zdrowia zębów.


Ostrożność jest zalecana także podczas stosowania past wybielających oraz pasków wybielających, które można kupić w drogeriach. W przypadku tych pierwszych także zachodzi ryzyko uszkodzenia szkliwa, zwłaszcza przy dłuższym ich używaniu. W przypadku tych drugich częstą dolegliwością jest natomiast ból i nadwrażliwość zębów towarzyszące zabiegowi wybielania.


Wybielaj zęby pod okiem dentysty


Nie znaczy to na szczęście, że wszystkie metody wybielania są groźne. Aby uniknąć ryzyka, wystarczy skonsultować się z dentystą, który z pewnością pomoże rozwiązać problem przebarwionych zębów.


W wielu gabinetach dentystycznych istnieje możliwość laserowego wybielenia zębów. Zabieg ten polega na naświetlaniu zębów pokrytych specjalnym żelem wybielającym. Po jednorazowym zabiegu, który trwa około godziny, efekt wybielenia utrzymuje się od kilku miesięcy nawet do dwóch lat. Inną metodą jest wybielanie nakładkowe – dentysta przygotowuje dla pacjenta spersonalizowane nakładki, których następnie pacjent używa w domu wraz z żelem wybielającym. Oba te sposoby są bezpieczne, efektywne i polecane przez stomatologów.

Szybki kontakt