Czy można odziedziczyć dentofobię?

Lęk przed dentystą moze być dziedziczony

Dentofobia to problem badany przez wiele grup naukowców – zarówno przez samych dentystów, jak i przez psychologów czy socjologów. Wiadomo, że na powstanie tej przypadłości duży wpływ mają czynniki osobiste i społeczne, ale czy także i geny mogą o niej decydować? Na to pytanie odpowiedzieli w magazynie Community Dentistry and Oral Epidemiology badacze z West Virginia University i Eberly College of Arts and Sciences.


Dentofobia – lęk przed bólem, ale nie tylko


Zjawisko dentofobii jest w psychologii powiązane z lękiem przed bólem (choć jest od niego znacznie szerszym pojęciem) i dlatego właśnie pod tym kątem naukowcy często rozpatrują ten problem. Pojawia się on często u osób, które miały w dzieciństwie nieprzyjemne przeżycia związane z wizytą u stomatologa lub z chorobami zębów. Ponadto na występowanie tego lęku wpływają także kwestie społeczne, a zatem nastawienie najbliższego otoczenia do kwestii leczenia stomatologicznego oraz wyuczone nawyki higieniczne.


Dentofobia zakodowana w genach


Okazuje się, że kolejnym ważnym czynnikiem wywołującym dentofobię są geny. Na podstawie badań na 1370 osobach naukowcy potwierdzili, że lęk stomatologiczny jest dziedziczony nawet w 30%. Oznacza to, że 1/3 dzieci osób, które cierpią na dentofobię, także będzie musiało się zmagać z tym problemem.


Odkrycie źródła problemu pozwala lepiej go zrozumieć i skuteczniej z nim walczyć. Fakt, że podatność na denftofobię to cecha dziedziczona, może odmieć podejście stomatologów do tej przypadłości oraz sprawić, że ich usługi będą jeszcze lepiej dostosowane do potrzeb pacjentów.


Pruszków, Wołomin – zapraszamy do przyjaznych gabinetów stomatologicznych


Mamy nadzieję, że w lęk przed dentystą będzie malał i dokładamy wszelkich starań, by wizyty w naszych gabinetach zawsze pozostawiały w pacjentach przyjemne wspomnienia. Odwiedź nas i przekonaj się sam, że wizyta u nas to połączenie profesjonalizmu i przyjaznej atmosfery. Zapraszamy!

Szybki kontakt