Czego jeszcze nie wiesz o myciu zębów?

Mycie zębów - fakty, o których jeszcze nie wiesz

Codzienna higiena jamy ustnej to temat poruszany wielokrotnie. Liczne kampanie informacyjne i społeczne mają na celu szerzenie wiedzy na temat tego, jak dbać o zdrowie jamy ustnej. Dentyści podczas wizyt instruują swoich pacjentów na temat tego, jak szczotkować zęby i jakich jeszcze metod higienicznych używać, by utrzymać je w zdrowiu i kondycji jak najdłużej.

Są jednak rzeczy, o których pomimo tych szeroko dostępnych informacji możesz jeszcze nie wiedzieć.

  1. Nie powinno się myć zębów po wypiciu wina – wino zawiera w sobie składniki, które narażają szkliwo na erozję, przez co zmniejszają jego ochronne właściwości względem zębów. Jeśli tuż po wypiciu lampki wina wyszczotkujemy zęby, możemy zetrzeć szkliwo, osłabić je, a zęby narazić na działanie bakterii. Po wypiciu wina warto odczekać około pół godziny zanim umyjemy zęby. Co więcej, przy piciu wina warto zagryzać żółty ser, który stymuluje wydzielanie śliny i zwiera cenny dla zdrowia zębów wapń oraz fosfor.

  2. Nić dentystyczna czyści dokładniej niż szczoteczka do zębów – oczywiście nie można nią zastąpić szczotkowania, jednak faktem jest, że bakterie, których nie usunie szczoteczka do zębów, mogą być wyczyszczone jedynie z pomocą nici dentystycznej.

  3. Niewłaściwe dbanie o jamę ustną może zaszkodzić całemu organizmowi. Bakterie próchnicowe, jeśli przedostaną się wraz ze śliną do żołądka, mogą zakazić różne części naszego organizmu i wywoływać groźne choroby. Nieodpowiednie dobranie pasty do zębów także może szkodzić, zwłaszcza w przypadku osób uczulonych np. na fluor.


Pruszków, Wołomin – zapytaj dentystę o właściwą higienę jamy ustnej

Powyższe fakty oczywiście może rozwinąć stomatolog podczas wizyty kontrolnej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat higieny jamy ustnej, będzie on najlepszym źródłem informacji. Zapraszamy do naszych gabinetów w Pruszkowie i Wołominie i zachęcamy do zadawania pytań – chętnie odpowiemy na nie, by pomóc Ci właściwie dbać o zdrowie.

Szybki kontakt