Bioaktywne szkło zastąpi tradycyjne wypełnienia?

Nowe metody w stomatologii

Choć istnieje wiele różnorodnych materiałów stosowanych do wypełnień w stomatologii, to naukowcy wciąż pracują nad kolejnymi rozwiązaniami, które mają być jeszcze bardziej skuteczne, efektywne, bezpieczne i estetyczne. Tym razem mowa o szkle bioaktywnym, którym naukowcy chcieliby zastąpić używany w gabinetach amalgamat stomatologiczny.


Główną zaletą zaproponowanego rozwiązania jest uwalnianie fluoru, wapnia i fosforu. Oznacza to, że wypełnienie na bazie tego materiału bierze aktywny udział w mineralizacji zębów, w przeciwieństwie do dotychczas stosowanych nieaktywnych materiałów. Szkło bioaktywne sprawia, że minerały, które tkanki zęba utraciły w wyniku próchnicy, po umieszczeniu wypełnienia są stopniowo uzupełniane.


Badania nad nowym materiałem przeprowadzili dentyści z Queen Mary University of London, którzy potwierdzili jego działanie mineralizujące. Zauważyli też, że materiał ten zmniejsza ryzyko powstania próchnicy wtórnej, gdyż tworzy środowisko niesprzyjające rozwojowi bakterii próchnicowych.


Kilka firm komercyjnych interesuje się już tym nowym materiałem, istnieje więc szansa, że wkrótce trafi na rynek, a zatem także i do gabinetów dentystycznych. Innym pomysłem jest też wprowadzenie szkła bioaktywnego do składu pasty oraz kilku innych produktów stomatologicznych.


Leczymy niezawodnie – Pruszków i Wołomin zapraszają!


Po raz kolejny jesteśmy pod wrażeniem pracy naukowców i po raz kolejny liczymy na to, że już wkrótce będziemy mogli skorzystać z ich dokonań i oferować jeszcze bardziej skuteczne i innowacyjne metody leczenia. W oczekiwaniu na rozpowszechnienie się tych nowości zachęcamy jednak do odwiedzenia naszych gabinetów – regularne kontrole stomatologiczne oraz właściwa higiena mogą sprawić, że praktyczne zastosowanie tych nowości nie będzie Cię dotyczyło! Serdecznie zapraszamy!

Szybki kontakt