Zielona herbata korzystna dla zębów?

Zielona herbata a zdrowie zębów

Jak czytamy w artykule opublikowanym w „Open Dentistry Journal”, zielona herbata ma wiele pozytywnych właściwości, o części których wiadomo już od lat. Mowa między innymi o jej działaniu antyoksydacyjnym, które nie jest dla nas żadną tajemnicą. Po przeprowadzonych ostatnio badaniach okazuje się, że zielona herbata może pozytywnie wpływać także na zdrowie jamy ustnej poprzez zmniejszenie ryzyka powstania próchnicy, halitozy czy chorób przyzębia. Źródłem jej pozytywnego działania są zawarte w niej polifenole – związki o działaniu przeciwutleniającym.


Herbata dobra dla dziąseł

Naukowcy podkreślają, że zielona herbata ma pozytywny wpływ na zdrowie dziąseł, gdyż ogranicza rozwój bakterii gromadzących się na błonie śluzowej policzków. Osoby pijące zieloną herbatę mają mniejszą ilość płytki nazębnej (w porównaniu do osób pijących np. herbatę czarną), gdyż zawarte w zielonej herbacie katechiny sprawiają, że mniejsza ilość bakterii przylega do powierzchni zębów.


Pozbądź się halitozy

Halitoza, czyli dolegliwość objawiająca się nieprzyjemnym zapachem z ust, także może być ograniczona z pomocą zielonej herbaty. Dzieje się tak, gdyż ogranicza ona rozkładanie związków siarki w jamie ustnej (a to właśnie ten proces jest odpowiedzialny za powstawanie przykrego zapachu), a także ich powstawanie.


Zielona herbata dla palaczy

Efekty palenia papierosów, takie jak zaczerwienienie i podrażnienie błony śluzowej, zwiększone zagrożenie chorobami jamy ustnej, zapalenie tkanek, także mogą być złagodzone dzięki zielonej herbacie, która zmniejsza powstałe w wyniku działania dymu papierosowego uszkodzenia i łagodzi zachodzące w jamie ustnej procesy zapalne.


Dentysta – Pruszków i Wołomin - zaprasza

Pamiętajmy, że picie zielonej herbaty to jedynie opcja pomocnicza w walce z zagrożeniem próchnicą i innymi chorobami jamy ustnej. Codzienna higiena oraz regularne wizyty stomatologiczne wciąż pozostają podstawowymi i niezbędnymi formami dbania o zdrowie. Zapraszamy zatem do odwiedzania naszych gabinetów w Pruszkowie i Wołominie!

Szybki kontakt