Bez kategorii

Zęby w 3D?

Drukarki 3D to urządzenie najnowszej generacji, które wykorzystywane jest w produkcji maszyn, ale również w wykonywaniu zabawek, ubrań, a nawet czekoladek. Jak się okazuje, można je również wykorzystać do produkcji… protez! O co chodzi? O tym poniżej.

Drukarka wydrukuje protezę?


gabinet stomatologiczny Pruszków WołominPóki co nie natkniesz się na taką drukarkę w gabinecie stomatologicznym, ale niebawem może się to zmienić. Temat pozostaje ciągle w obszarze badań i domniemywań, aczkolwiek bardzo możliwe jest, że całkiem niedługo będzie istniała możliwość wydrukowania protezy z wykorzystaniem technologii drukowania przestrzennego. Zdaniem naukowców technologia ta ma niezwykle duży potencjał, który wykorzystać można również w stomatologii. Praca nad tym prowadzą już holenderscy specjaliści z zakresu medycyny i biologii na Uniwersytecie w Groningen.

Póki co stworzyli oni plastik o działaniu antyseptycznym, który zwalcza bakterie na poziomie molekularnym, co oznacza, że zęby są chronione przed płytką czy kamieniem, nawet (uwaga!) kiedy nie są regularnie myte. Ów antyseptyczny wynalazek jest w stanie zabić ponad 99% bakterii odpowiedzialnych za powstanie próchnicy, nie stanowiąc w żadnym stopniu zagrożenia dla zdrowia człowieka. Zdaniem naukowców tworzywo może być wykorzystane nie tylko do tworzenia protez, ale również pojedynczych zębów, wypełnienia ubytków, a także produkcji aparatów ortodontycznych. Jak zapowiadają, tradycyjne odlewy mają odejść do lamusa, a na ich miejsce ma wejść technologia skanowania i drukowania 3D

W naszych gabinetach stomatologicznych w Pruszkowie czy Wołominie opieramy się wciąż na sprawdzonych metodach protetycznych i ortodontycznych. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *