Aktualności

Zęby niemowlaka – jak o nie dbać?

Dla każdego rodzica, ogromnym wydarzeniem, na pewno jest moment, w którym u jego dziecka pojawi się pierwszy ząbek. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że… Skoro już się pojawił, to będą kolejne, a co za tym idzie? Należy zadbać o ich zdrowie i piękno, gdyż mleczaki są o wiele słabsze (słabiej zmineralizowane), niż w przypadku zębów stałych.

Zanim pojawi się ząb…

Jako rodzic, nie powinieneś czekać z dbaniem o jamę ustną, dopiero, gdy pojawią się w niej zęby. Trzeba stworzyć im odpowiednie podłoże, by mogły odpowiednio się rozwijać. W tym przypadku, dobrze jest regularnie przemywać dziąsła, co najmniej dwa razy w ciągu dnia. Do tego zabiegu wystarczy gazik i letnia, przegotowana woda. Tym sposobem, zostaną usunięte wszystkie resztki po mleku/kaszce i inne bakterie. Kiedy pierwszy ząbek wreszcie się pojawi, dziąsła należy czyścić szczoteczką o bardzo miękkim włosiu. Można użyć w tym celu takiej, którą nakłada się na palec.

Kiedy pasta do zębów?

Pierwsze kilka dni, powinny być czasem, w którym czyścimy niemowlakowi zęby wodą. Aby zachować większą skuteczność, można do tego celu użyć roztworu z rumianku. W momencie, w którym maluch oswoi się ze szczoteczką, dozwolone jest wprowadzanie, stopniowo pasty do zębów, oczywiście w niewielkich ilościach.

Zachęć malca do mycia zębów i dentysty!

Aby w przyszłości… Dziecko chętnie sięgało po szczoteczkę, dobrze jest, od samego początku myć zęby razem ze swoją pociechą. Do tego celu, dodatkowo użyć można, wesoło brzmiącej muzyki, która ma działać, jak zachęta.
Jako rodzic, powinieneś także przygotować swojego malca do kontrolnych wizyt u stomatologa, dlatego też, Twoim zadaniem jest, wybieranie się z dzieckiem, co jakiś czas na wizyty kontrolne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *