Bez kategorii

Zęby mądrości – wyrywać czy nie?

gabinet stomatologiczny WolominÓsemki to tzw. zęby mądrości, które zamiast mądrości dostarczają masy problemów. Trudności przede wszystkim wiążą się z nieprawidłowym wyrzynaniem się zębów i z brakiem miejsca w szczęce na nowe zęby. Pojawienie się ósemek u wielu osób powoduje różnego rodzaju powikłania, w związku z czym decydują się na ich usunięcie. Czy słusznie?

Po co są ósemki?

Ósemki służą do rozdrabiania i przeżuwania, jednak okazuje się, że osoby, u których się one nie pojawiły nie mają z tymi funkcjami żadnych problemów. Z przeżuwaniem i rozdrabnianiem świetnie radzą sobie zęby trzonowe. Również z ewolucyjnego punktu widzenia ósemki są zbędne – nasze szczęki są teraz mniejsze niż u naszych przodków, w związku z czym dodatkowe zęby z trudem się w niej mieszczą.

Czy usuwać?

Decyzja o usunięciu zębów mądrości zależy do kilku czynników – między innymi od problemów jakie sprawiają oraz od wieku pacjenta. Z pewnością warto podjąć decyzję o ekstrakcji kiedy:

– ósemka została dotknięta próchnicą – z racji położenia zęba jego leczenie może być utrudnione i nieskuteczne, 

– ósemka „wypycha” inne zęby przez co rodzą się problemy natury ortodontycznej,

– często pojawiają się stany zapalne dziąsła w przypadku zębów częściowo wyrżniętych.

Gdzie usuwać?

Wyrwanie ósemek to klasyczny zabieg wykonywany przez chirurgów stomatologicznych w oparciu o zdjęcie pantomograficzne. Ból i dolegliwości, które towarzyszą pacjentowi po wyrwaniu zębów mądrości mogą być łagodzone środkami przeciwbólowymi. Wszelkie wskazówki i porady w tym obszarze powinny być udzielone w gabinecie stomatologicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *